Spoločnosť ETF.com každoročne vyhlasuje najlepšie ETF fondy. Vlani uspeli také, ktoré dokázali rozvíriť hladinu. Vo viacerých kategóriách pritom zvíťazili aktívne spravované fondy. Tie totiž dokázali využiť minuloročnú krízu.

Za najlepší fond roku 2020 spoločnosť ETF.com vyhlásila ARK Innovation ETF (ARKK). Napriek veľkému marcovému prepadu napokon za celý minulý rok fond dokázal priniesť zisk vo výške 150 percent. „Aktívne riadený fond, ktorý v čase chaosu žiaril vo vesmíre ETF, profitoval zo svojho zamerania na rušivé inovatívne spoločnosti, ktoré dokázali sami seba vyviesť z globálneho zastavenia ekonomiky,“ tvrdí ETF.com.

Pasívne investovanie? Najlepší ETF fond je aktívne spravovaný. Vlani zarobil 150 percent

Za najlepší nový fond spoločnosť ETF.com označila Invesco NASDAQ Next Gen 100 ETF (QQQJ). Ten podľa nej najlepšie zachytil tému „čo bude ďalej“. Analytik spoločnosti Across Private Investments Dominik Hapl vraví, že tento fond obsahuje sto akcií, ktoré sú predpripravené na vstup do indexu Nasdaq-100. QQQJ podľa neho predstavuje akcie, ktoré majú pred sebou oveľa viac vzletov a pádov v porovnaní s veľkými technologickými gigantmi, ktoré v súčasnosti pokrývajú pozície v indexe Nasdaq-100. Tento fond si odniesol aj cenu za najlepší nový americký akciový ETF fond.

Aktívne spravované ETF s nízkymi poplatkami

Najlepším novým globálnym akciovým fondom sa stal Dimensional International Core Equity Market ETF (DFAI). Podľa ETF.com je spoločnosť Dimensional Fund Advisors jedným z najuznávanejších poskytovateľov podielových fondov, takže nie je prekvapením, že jej vpád do ETF sa stretol s veľkým nadšením. Firma vlani spustila tri ETF fondy, pričom DFAI spravuje aktíva v objeme 300 miliónov dolárov. Ponúka aktívne riadenú stratégiu, pričom jeho náklady dosahujú len 0,18 percenta.

Najlepším americkým dlhopisovým fondom sa stal Vanguard ESG U.S. Corporate Bond ETF (VCEB). Je to jediný fond, ktorý Vanguard vlani uviedol na trh. Firma využila zvýšený záujem o spoločensky zodpovedné investovanie (ESG) a priniesla na trh fond s ročným poplatkom len vo výške 0,12 percenta. „Podporuje ho tiež sila značky Vanguard’s, obra nízkonákladového investovania, o ktorom je známe, že je veľmi pozorný k inováciám a uvádzaniu nových produktov na trh,“ tvrdí ETF.com.

Ocenenie za najlepší nový globálny dlhopisový ETF fond získal Global X Emerging Markets Bond ETF (EMBD). Ten je zameraný na dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín. „Ide o stratégiu, ktorá v sebe zahŕňa 60 percent štátnych a 40 percent korporátnych dlhopisov z rozvíjajúcich sa trhov (EMBD). EMBD je jedinečný vzhľadom na veľkú voľnosť, ktorú manažéri fondu uplatňujú. Nie sú limitovaní splatnosťami dlhopisov, výškou fixného či variabilného výnosu alebo kreditnej kvality emitenta,“ vraví D. Hapl.

Najlepší spoločensky zodpovedný ETF fond

Cenu ETF.com Awards za najlepší nový spoločensky zodpovedný fond (ESG), získal TrueShares ESG Active Opportunities ETF (ECOZ). Ide pritom o prvý aktívne riadený ETF fond, ktorý získal ocenenie v kategórii ESG fondov. TrueShares je novou značkou vo svete ETF. „V roku 2020 bolo spustených niekoľko aktívnych ESG ETF, ktoré sa však spravidla spoliehali na netransparentné modely. ECOZ je však plne transparentný a každý deň ukazuje svoje pozície, čo znamená, že investorov pravdepodobne žiadna z jeho investícií neprekvapí,“ uviedol ETF.com.

Najlepším tematickým ETF fondom sa vlani stal Global X Telemedicine & Digital Health ETF (EDOC). Keďže ide o fond, ktorý sa venuje zdravotnej starostlivosti na diaľku, pandémia koronavírusu mu vlani výrazne pomohla. Tento fond podľa ETF.com na jednej strane zachytáva časť trhu, ktorá si vlani získala pozornosť všetkých, ale zároveň prináša tému digitalizácie zdravotnej starostlivosti, ktorej popularita naďalej pravdepodobne bude rásť.