Popularita fondov obchodovaných na burze (ETF) neustále rastie, k čomu prispela aj pandémia Covid. Čo ich urobilo takými populárnymi? Jednak je to vďaka ich jednoduchému používaniu. Ďalšou na zozname výhod je rozmanitosť, ktorú poskytujú, a napokon je to ich nákladovo efektívny prístup k investovaniu.

Domáci trh ETF v USA sa od polovice roka 2021 rozrástol na takmer 3,9 bilióna dolárov, k čomu prispelo pravidlo, ktoré v roku 2019 schválila Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC). Zjednodušené regulačné prostredie v USA spôsobilo, že ETF sa dostali na vrchol.

Menej regulácie pomohlo rastu

V roku 2020 bolo na svete 7 602 ETF. Ide o výrazný nárast z iba 276 v roku 2003 a 7 083 v roku 2019. Predpokladá sa, že v nasledujúcich piatich rokoch ETF v Spojených štátoch prekonajú aktíva podielových fondov. Nové pravidlo označované ako „pravidlo ETF“ umožnilo hviezdny rast ETF. Toto pravidlo bolo prijaté v septembri 2019 Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC) a odstraňuje tzv. To znamená, že emitenti ETF môžu ľahšie uvádzať na trh nové stratégie bez zdržiavania získaním príkazu na udelenie výnimky.

Čo všetko môže byť ETF?

Fond obchodovaný na burze je investičný nástroj pre aktíva v cenných papieroch s cieľom sledovať referenčnú hodnotu, ako je index, sektor alebo iné aktíva. ETF sú ako podielové, čo je v podstate združený súbor aktív, ktorý investuje do akcií, dlhopisov a iných cenných papierov. Keď si kúpite podielový fond, ako aj ETF, získate diverzifikovanejšiu držbu ako pri jednotlivých cenných papieroch.

Ak chcete napríklad investovať do technologického ETF, aby ste získali expozíciu voči širokému košu technologických akcií, kúpite si technologický ETF, ktorý spĺňa vaše preferencie v oblasti technologických akcií.

Hoci existujú tisíce dostupných ETF, do ktorých možno investovať, SEC starostlivo vyberá investičné nástroje, ktoré schvaľuje a ktoré nie. Príkladom je, že SEC nikdy neschválila návrh spotového ETF na Bitcoin od žiadnej firmy v Spojených štátoch a investičné nástroje viazané na futures na BTC začala akceptovať až v októbri 2021. Jednou z výziev, ktoré stoja za tým, aby SEC povolila spotový krypto ETF, môže byť povaha investičného nástroja. SEC tu teda uprednostňuje tradičnejšie investície, aby im ako ETF udelila povolenie.

Najväčší benefit ETF je flexibilita

Hlavnou výhodou, ktorou sa ETF vyznačujú, je, že sa s nimi dá obchodovať ako s akciami na burze. Investori môžu ETF kúpiť tak, ako by kúpili akciu, a kedykoľvek ho predať, na rozdiel od podielových fondov, na ktoré sa vzťahujú osobitné pravidlá a požiadavky týkajúce sa predaja. Hodnota ETF sa tiež denne aktualizuje. ETF sú pasívnymi investíciami, pretože sledujú referenčnú hodnotu, čo prináša aj ďalšiu výhodu v podobe nízkych pomerov poplatkov.

ETF sú flexibilné: môžu byť dlhodobými alebo krátkodobými investíciami v závislosti od vášho preferovaného časového horizontu. Môžete si jednoducho vybrať taký, ktorý vyhovuje vášmu finančnému profilu. Ak napríklad chcete investovať a držať dlhodobo, môžete si vybrať ETF, ktorý investuje predovšetkým do blue-chip firiem. Na druhej strane, ak chcete investovať krátkodobo, zvážte ETF, ktorý investuje do nových startupov s vysokým potenciálom rastu.

Budúcnosť ETF vyzerá dobre

V nasledujúcich piatich rokoch ETF v Spojených štátoch pravdepodobne prekonajú aktíva podielových fondov. Vysoko technologické platformy povedú k zvýšeniu konkurencie medzi spoločnosťami spravujúcimi aktíva a nanovo definujú spôsob, akým investori uvažujú o svojich celkových portfóliách ETF. To je pre investorov ďalšia dobrá správa.

V roku 2021 zaznamenal trh ETF 28,8 percentný rast a pôsobivý čistý prílev 1,2 bilióna USD do ETF. Čistý prílev predstavoval 779,4 miliardy USD, pričom v decembri 2022 predstavovali globálne aktíva ETF v správe 9,2 bilióna USD. Odolnosť ETF je obzvlášť zrejmá, keď sa čisté prílevy dosiahnuté ETF porovnajú s čistými odlevmi z podielových fondov v roku 2022 vo výške 1,4 bilióna USD.

Komentár hlavného analytika ApmeFX Petra Svoreňa

Zdroje:

https://www.statista.com/statistics/278249/global-number-of-etfs/

https://www.investopedia.com/the-future-of-etfs-4772514

https://www.pwc.com/gx/en/industries/financial-services/publications/future-of-etf-2027-survey.html