ETF fondy mali doteraz pred klasickými podielovými fondmi veľkú výhodu. Ak niekto do nich investoval na minimálne jeden rok, nemusel z výnosu platiť daň. Aj mnohí sprostredkovatelia to používali ako argument, ktorým dokázali presvedčiť klientov, aby si namiesto podielových fondov vybrali ETF. Teraz tieto ETF fondy o svoj náskok prišli. Ale nie tak, že by štát zrušil ich daňové zvýhodnenie. Naopak, poslanci počas legislatívnej smršte, ktorá v súčasnosti prechádza parlamentom, rozšírili oslobodenie od dane aj na podielové fondy.

Včera parlamentom prešla novela zákona o dani z príjmov, ktorú predložili viacerí poslanci zo Sasky a Oľano. Táto novela zaujala predovšetkým tým, že znižuje zdaňovanie príjmov z kryptomien. V rovnakom materiáli sa nachádza aj zmena, ktorú pocítia aj tradiční investori. A priniesť im môže tisíce až desaťtisíce eur navyše.

Poslanci medzi zárobky oslobodené od dane zaradili aj príjmy z vyplatenia podielových listov po uplynutí troch rokov od ich vydania. Podielové listy sa tak pridali k príjmom z predaja cenných papierov, vďaka ktorým boli od daní oslobodené zárobky z ETF. Tie však budú mať naďalej pred podielovými fondmi mierny náskok – aby investor nemusel platiť daň, stačí ak do nich vloží peniaze na jeden rok.

Aj naďalej budú musieť platiť daň z podielových fondov aj ETF firmy a podnikatelia, ktorí mali podielové listy alebo cenné papiere zahrnuté v obchodnom majetku daňovníka. Ak napríklad firma investuje do podielových či ETF fondov, bude musieť z výnosu platiť daň bez ohľadu na to, ako dlho tam bude peniaze mať.

Poslanci chceli zrovnoprávniť podielové a ETF fondy

Poslanci, ktorí predložili novelu tohto zákona, pôvodne navrhovali, aby sa podielové fondy úplne zrovnoprávnili s ETF. Preto chceli výnosy z podielových fondov oslobodiť od dane už po jednom roku investovania. Napokon jeden z predkladateľov, poslanec Peter Cmorej (Saska), predložil pozmeňujúci návrh, podľa ktorého budú príjmy z podielových fondov oslobodené od dane až po troch rokoch.

P. Cmorej pre Finsider potvrdil, že predĺženie časového testu na tri roky predstavuje kompromisné riešenie. Pôvodne navrhoval, aby sa všetky investície zdaňovani rovnako. „Nikto nemá mať neoprávnenú výhodu a je nezmysel, ak sa slovenský podielový fond zdaňuje inak ako zahraničný, a ešte inak sa zdaňuje zahraničný fond obchodovaný na burze.“ vraví P. Cmorej.

Predkladatelia v dôvodovej správe tvrdili, že takýmto spôsobom odstraňujú diskrimináciu cenných papierov, ktoré nie sú prijaté na obchodovanie na regulovanom alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu a zároveň chcú odstrániť aj diskrimináciu tuzemských správcovských spoločností. Práve tie, keďže ponúkali klasické podielové fondy, boli v porovnaní s predajcami ETF v nevýhode.

„Sporitelia často investujú do portfólií zložených z viacerých cenných papierov, z ktorých niektoré sú a niektoré nie sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu, pričom nie je medzi nimi žiadny rozdiel, čo sa týka kvality, likvidity alebo transparentnosti. Vydávanie cenných papierov upravujú sektorové zákony a sú pod dohľadom regulátora. V súvislosti s navrhovanou zmenou tak sporitelia nebudú musieť zisťovať, na ktorý cenný papier z ich portfólia sa oslobodenie uplatňuje a na ktorý nie,“ uviedli poslanci v dôvodovej správe.

Správcovské spoločnosti sa zo zmeny tešia

Hoci zákon už schválil parlament, podpísať ho musí ešte prezidentka. Novela by následne mala nadobudnúť účinnosť 1. januára budúceho roku. To znamená, že ak niekto chce vybrať peniaze z podielových fondov, oplatí sa mu počkať do budúceho roku. Ak by peniaze vybral ešte v tomto roku, bude musieť zaplatiť daň.

P. Cmorej potvrdil, že zmena v zdaňovaní sa týka všetkých, teda aj tých, ktorí už investíciu držia. „Ak vystúpia z podielového fondu po 1. 1. 2024 a bude to zároveň po viac ako troch rokoch, nebudú platiť daň zo zisku,“ vraví. Zároveň očakáva, že to „podporí budovanie finančného majetku našich občanov.“

Aj keď správcovské spoločnosti zatiaľ len analyzujú, čo to vlastne poslanci schválili, z ich prvotných reakcií je vidno nadšenie. „Túto zmenu maximálne vítame a veríme, že podporí ďalšie investície do podielových fondov,“ vraví Igor Bezecný z Eurizon AM Slovakia.

Podobne sa vyjadrila aj Simona Miklošovičová, hovorkyňa Tatra banky, pod ktorú patrí Tatra asset management. „Uvedená daňová výhoda týmto odstránila diskrimináciu slovenských podielových fondov najmä voči zahraničným fondom (ETF), ktoré podobnú daňovú výhodu požívali niekoľko rokov. Uvedená zmena nielenže podporí investovanie do podielových fondov, ktoré predstavujú najrozšírenejšiu a najpopulárnejšiu formu investovania na Slovensku, ale aj podporí tvorbu rezerv a budovania majetku obyvateľstva aj na pokrytie neočakávaných situácii, ako napr. rast cien energií, tovarov a služieb,“ uviedla.

daň z podielových fondov
Investori zarobia viac. Daň z podielových fondov nebudú musieť platiť, ak investujú aspoň na tri roky
(Ilustračné foto: Depositphotos)

Daň z podielových fondov môže dosiahnuť desaťtisíce eur

Čím dlhšie niekto investuje a čím vyšší výnos dosiahne, tým vyššia bude aj jeho úspora, ktorú získa vďaka odpusteniu daní. Pri investovaní sa podobne ako inde zdaňuje dosiahnutý zisk. Ak napríklad investujeme 5 000 eur a na úrokoch získame ďalších 3 000 eur, zaplatíme daň zo sumy 3 000 eur. V prípade 19 % dane to predstavuje 570 eur. Kto počká s výberom peňazí do budúceho roku, nebude musieť týchto 570 eur zaplatiť.

Oveľa viac môžu ušetriť ľudia, ktorí investujú dlhodobo a chcú si tak nasporiť napríklad na dôchodok. Ak niekto bude počas 30 rokov každý mesiac posielať do fondu 50 eur, tak pri 7 % zhodnotení dosiahne výnos 42 999 eur. Spolu so svojim vkladom vo výške 18 000 eur, tak bude mať celkovo 60 999 eur. Ak tieto peniaze posielal do ETF fondu, získa už dnes celé zhodnotenie bez toho, aby musel z neho štátu odviesť daň. V prípade podielového fondu by musel v súčasnosti výnos vo výške 42 999 eur zdaniť a štátu odviesť 8 170 eur.

Pri vyšších investíciách bude úspora ešte väčšia. Ak by napríklad niekto posielal do fondu počas 30 rokov každý mesiac 200 eur, jeho výnos dosiahne pri 7 % ročnom zhodnotení až 171-tisíc eur. Daň z tejto sumy dosahuje 32 490 eur. V skutočnosti aj naďalej budú mať ETF fondy prednosť v porovnaní s podielovými fondmi, keďže investori v nich zvyčajne platia nižšie poplatky.

V súčasnosti platí, že slovenské správcovské spoločnosti daň z príjmu priamo strhávajú z výnosu, ak niekto požiada o vyplatenie peňazí. Zohľadňujú pritom aj zaplatené poplatky. No ak niekto investuje prostredníctvom zahraničnej spoločnosti, tá mu vyplatí celý výnos. Investor musí následne podať daňové priznanie a daň sám zaplatiť. Po novom, ak bude podielové listy vlastniť aspoň tri roky, mu táto povinnosť odpadne.

Podľa údajov Slovenskej asociácie správcovských spoločností majú Slováci v podielových fondoch zainvestovaných približne 12 miliárd eur. Toto číslo vyjadruje len objem majetku, ktorý majú pod správou slovenské spoločnosti. ďalšie peniaze ľudia investovali prostredníctvom zahraničných správcov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: