Revolut sprístupnil aj pre slovenských zákazníkov investovanie do ETF. Ide o fondy, ktoré sú obchodované na burze. Väčšinou kopírujú zvolený akciový či dlhopisový index a keďže nepotrebujú aktívnu správu, majú nízke náklady a vďaka tomu aj poplatky. Okrem pasívnych fondov má Revolut v ponuke aj aktívne spravované portfóliá. Revolut doteraz ponúkal investovanie do akcií či cenných kovov.

Revolut dáva klientom na výber viac ako 150 ETF fondov od viacerých svetových správcov. Patria medzi ne napríklad BlackRock, Vanguard, HSBC, UBS či Amundi. Cena fondov je vyjadrená v eurách a takisto sa v eurách investuje. Ak niekto doteraz investoval do amerických akcií a má na svojom investičnom účte doláre, musí si najprv previesť peniaze na investičný účet v eurách. Až potom môže začať nakupovať do ETF.

Investovanie do ETF v Revolute sa riadi rovnakými pravidlami, ako investovanie do akcií. Netreba tak nakupovať celú akciu či podiel, minimálna výška investície je vo výške jedného eura. Investori zaplatia dva druhy poplatkov – Revolutu za uskutočnenie nákupu či predaja a ďalšie poplatky si účtuje správca fondu. Okrem toho si Revolut pýta aj ročný poplatok za správu vo výške 0,12 percenta.

Klienti Revolutu, v závislosti od zvoleného programu, majú k dispozícii istý počet bezplatných nákupov akcií či ETF. Klienti, ktorí využívajú bezplatný program Standard, môžu využiť jeden bezplatný obchod mesačne. Pri programe Plus sú k dispozícii tri bezplatné obchody a Premium ponúka päť obchodov. V prípade programov Metal a Ultra môžu klienti každý mesiac využiť desať bezplatných nákupov alebo predajov.

Investovanie do ETF a poplatky

Tieto bezplatné obchody sú spoločné pre akcie i ETF. Ak niekto s bezplatným programom tento mesiac nakúpi akcie, tak za nákup ETF už bude musieť zaplatiť poplatok. Ten dosahuje 0,25 percenta z transakcie, jeho minimálna výška je jedno euro. Klienti s programom Ultra platia po minutí bezplatných obchodov 0,12 percenta, no takisto zaplatia za každý obchod najmenej jedno euro.

Stanovená minimálna výška poplatku za obchod znevýhodňuje malé investície. Ak by niekto chcel investovať minimálnu možnú čiastku – jedno euro a ďalšie euro by zaplatil za nákup ETF, musel by jeho fond narásť o sto percent, aby bol tento investor vôbec na nule. Ak chce niekto pravidelne investovať malú sumu do viacerých ETF, je pre neho asi výhodnejšie, ak sa poobzerá po inej investičnej spoločnosti, ktorá nemá stanovený minimálny poplatok.

Pri vyšších investíciách sa už Revolut môže oplatiť. Poplatok vo výške 0,25 percenta je relatívne nízky a takisto 0,12 percenta ročne za správu je menej, než koľko si účtujú viaceré iné spoločnosti. Aj pri iných investičných firmách musia klienti, podobne ako v Revolute, platiť rovnaké poplatky správcovi konkrétneho fondu.

Ako funguje investovanie do ETF cez Revolut a koľko stojí?
Investovanie do ETF už ponúka aj Revolut (Foto: Peter Csernák)

Investori môžu získať aj dividendy

Revolut má priamo pri každom fonde uvedené, aký je celkový pomer nákladov (total expense ratio). Vyjadruje sa v percentách a ukazuje, aké sú celkové výdavky investora na daný fond. Tieto sa výdavky sa odpočítavajú z aktív a preto majú vplyv na cenu ETF. Celkový pomer nákladov sa počíta tak, že sa vydelia ročné výdavky fondu s jeho celkovými aktívami. Platí pritom, že čím je uvádzané percento nižšie, tým menšie poplatky investor platí.

Celkový pomer nákladov sa pri fondoch, ktoré núka Revolut, pohybujú od 0,07 percenta do 0,8 percenta. Vo väčšine prípadov je poplatok do 0,3 percenta.

Pri jednotlivých fondoch Revolut zobrazuje aj dividendový výnos v percentách. Predstavuje to posledný vyplatený dividendový výnos na jednu akciu. Ak napríklad akcia stojí sto eur a posledná ročná dividenda bola dve eurá, tak dividendový výnos predstavuje dve percentá. Nie všetky fondy však dividendy vyplácajú.

Čo je to ETF?

ETF, alebo fond obchodovaný na burze (z anglického „Exchange-Traded Fund“), je investičný fond obchodovaný na burze rovnako, ako sa obchodujú akcie. ETF umožňuje investorom investovať do širokého portfólia aktív, ako sú akcie, dlhopisy, komodity alebo nehnuteľnosti, bez potreby nákupu každého aktíva samostatne. ETF sleduje výkonnosť konkrétneho indexu, ako je napríklad S&P 500, a jeho hodnota sa mení počas obchodného dňa v závislosti od dopytu a ponuky na trhu. Vďaka nižším poplatkom, likvidite a jednoduchosti obchodovania predstavujú ETF atraktívnu možnosť pre mnohých investorov. Na Slovensku je výnos z ETF oslobodený od dane z príjmu za predpokladu, že investor mal svoje peniaze v ETF aspoň jeden rok.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: