Úroky na hypotékach banky zvyšuje bez prestávky už viac ako rok. Do zvyšovania úrokov na vkladoch sa však veľmi nehrnuli. Teraz Slovenská sporiteľňa oznámila, že dvihne aj sadzby na sporení.

Banka od 1. júna zatraktívni termínované vklady, pri ktorých dvihne úroky o 0,5 percentného bodu. Sporiteľňa ich pritom začala opäť úročiť len 1. apríla tohto roku. V krátkej dobe tak prichádza k ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb.

„Hlavným dôvodom je situácia na trhu, ktorá nám umožňuje úročiť vklady našich klientov výraznejšie, ako to bolo doteraz. 12-mesačná viazanosť bude po novom atraktívnejšia a pridávame aj novú, 24-mesačnú viazanosť, aby mali klienti väčší výber,“ vraví Juraj Barta, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne, ktorý je zodpovedný za retailové bankovníctvo.

Ročné a dvojročné termínované vklady bude sporiteľňa po novom zhodnocovať jednopercentným úrokom a trojročné úrokom vo výške 1,5 percenta. Ďalšieho pol percenta navyše môžu sporitelia získať vďaka programu Lepšie úroky. A rovnako pol percenta banka pridá tým, ktorí si zrušia vkladnú knižku a namiesto nej si zriadia termínovaný vklad.

Sporiteľňa spolu so zvyšovaním úrokov na vkladoch znovu dvihne aj sadzby na hypotékach. J. Barta tvrdí, že oveľa viac ľudí bude profitovať z vyšších úrokov na vkladoch, keďže počet klientov s hypotékou je výrazne nižší ako počet sporiteľov.

Od júna tak bude možné v sporiteľni získať hypotéky s najnižšou sadzbou 4,49 percenta. Za takýto úrok bude najväčšia banka ponúkať hypotéky s ročnou až 5-ročnou fixáciou. 10-ročný fix bude možné získať so sadzbou od 4,69 percenta a 15-ročný s úrokom od 4,89 percenta.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: