Peter Béreš, ktorý stál za spoločnosťou Axe Capital Group a teraz je vo väzbe, nebol pre políciu neznáme meno. Denník E zistil, že jeho meno sa v minulosti objavilo pri dvoch rôznych vyšetrovaniach. V jednom prípade malo ísť o podvod s kryptomenami, v druhom zase o falšovanie zmlúv pri organizovaní festivalu.

Investori, ktorí vložili peniaze do spoločnosti Axe Capital Group, mali podľa obvinenia prísť o milióny eur. Spoločnosť im sľubovala výnosy až do výšky 300 percent. Peter Béreš spolu s ďalším obvineným Jánom Šofrankom mali peniaze od klientov investovať len v minimálnej miere, naopak veľkú časť peňazí mali podľa uznesenia o vzatí do väzby spotrebúvať na osobnú spotrebu či na prevádzku firmy.

Podľa Denníka E polícia o P. Bérešovi vedela oveľa skôr, než ho začiatkom tohto roku začala vyšetrovať. Banky totiž už roky nahlasovali finančnej spravodajskej jednotke podozrivé transakcie, ktoré uskutočňoval on a jemu spriaznené osoby, vrátane Axe Capital Group či Zizzy SE.

Denník E zistil, že Bérešovo meno sa objavilo v prípade podvodu s kryptomenami z rokov 2018 a 2019. Vtedy poškodení verili, že svoje kryptomeny požičiavajú na burzách prostredníctvom obvineného muža z Trnavy, za čo mali inkasovať výnos. Emailom dostávali výpisy, ktoré vyzerali ako výpisy z burzy Binance či Bitmex. Neskôr prestali tieto správy chodiť a ukázalo sa, že zasielané výpisy boli falošné.

Peter Béreš vtedy vystupoval ako svedok. Aj keď podľa Denníka E z niektorých výpovedí vyplynulo, že zmiznuté kryptomeny mohli skončiť práve u P. Béreša a obvinený bol v skutočnosti len jeho biely kôň, samotný Peter Béreš nebol nikdy obvinený. Jednému obvinenému mal napríklad Peter Béreš ponúkať, že zachráni zmiznuté peniaze s podmienkou, že sa poškodený neobráti na políciu. Prípad stále leží na trnavskom súde.

Peter Béreš mal byť podľa Denníka E zaplatený aj do falšovania zmlúv na švajčiarskom festivale v Biele. Švajčiarske médiá vtedy informovali, že mal byť zapojený do falšovania údajov o predajoch vstupeniek. Zároveň mal podpisovať aj zvláštne zmluvy, ktoré mali garantovať, že sa na festivale zúčastnia hviezdy ako Wyclefa Jeana či Pelé. Podľa Denníka E peniaze, ktoré na tieto hviezdy sľuboval Peter Béreš, nikdy nedorazili. Na festival nakoniec neprišli ani tieto hviezdy.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: