Investičná skupina Wood & Company pripravuje novú možnosť investovania prostredníctvom účelovo založenej akvizičnej spoločnosti (SPAC). Pôjde o firmu, ktorá vstúpi na burzu a ponúkne tak bežným investorom na predaj svoje akcie. Peniaze z nich následne použije na kúpu časti inej firmy. Takýmto spôsobom chce zhodnotiť peniaze investorov.

Podľa Wood & Company je investovanie prostredníctvom SPAC v západnej Európe úplne bežné. Na Slovensku či v Českej republike ide o prvý takýto počin.

Po založení je SPAC prakticky prázdnou firmou bez konkrétnej činnosti. Táto firma vstupuje na burzu a predáva svoje akcie investorom. „Tým, že investori vložia peniaze do SPACu, dávajú sponzorovi transakcie mandát na to, aby našiel vhodnú cieľovú spoločnosť s rastovým potenciálom,“ vraví analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská. V ďalšej fáze táto spoločnosť kupuje podiel v takejto firme a prichádza k fúzii. Investori, ktorí s akvizíciou nesúhlasia, môžu požiadať o navrátenie vložených peňazí.

SPAC od Wood & Company chce získať významný menšinový podiel v inej firme

Cieľová firma po spojení využije peniaze investorov k ďalšiemu rozvoju či vstupu na nové trhy. Vďaka tomu by sa peniaze investorov mali zhodnotiť. „Ak sa vhodná cieľová spoločnosť do určitej doby nenájde, SPAC investorom peniaze vráti a zanikne,“ tvrdí E. Sadovská.

Cieľom Wood & Company je podľa nej „získať významný menšinový podiel v stredne veľkej českej, slovenskej alebo aj inej stredoeurópskej spoločnosti, ktorá má značný rastový potenciál a hľadá kapitál pre ďalší rozvoj.“ Spoločnosť pritom preferuje spoločnosti z technologického sektora, e-commerce, strojárstva alebo vývoja hier. No nevylučuje ani firmy z iných segmentov.

„Wood SPAC One sa nebude zameriavať na spoločnosti, ktoré nespĺňajú kritériá ESG (Environmental – Social – Governance), t. j. na spoločnosti pôsobiace v oblasti hazardných hier, ťažby uhlia, obchodovania so zbraňami, alkoholu alebo sexuálneho priemyslu,“ vraví E. Sadovská.

Wood & Company chce svoj SPAC umiestniť na pražskú burzu. „Samotné IPO plánujeme uskutočniť na prelome rokov, všetko ale bude závisieť od toho, ako rýchlo prebehnú všetky potrebné procesy na strane burzy aj regulátora, ktorým je v tomto prípade ČNB,“ tvrdí manažér investičného bankovníctva Wood & Company Oliver Polyák.

Wood SPAC One bude mať na akvizíciu inej firmy dva roky.
Wood SPAC One bude mať na akvizíciu inej firmy dva roky. (zdroj: Freepik)

Akcie nebudú zo začiatku veľmi likvidné

Investori si podľa neho budú môcť kúpiť akcie SPACu už v rámci primárneho úpisu ešte pred začiatkom obchodovania na burze a to za upisovaciu cenu. „Čisto technicky sa po uvedení spoločnosti na burzu s akciami SPACu bude dať voľne obchodovať na trhu,“ vraví. Nepredpokladá však, že pred zverejnením konkrétneho investičného zámeru bude tento titul veľmi likvidný. „Treba si uvedomiť, že sa na začiatku bude jednať o prázdnu entitu nevyvíjajúcu akúkoľvek obchodnú aktivitu a plnohodnotná likviditu očakávame až po fúzii s cieľovou spoločnosťou,“ vraví O. Polyák.

Firma plánuje týmto spôsobom získať desiatky miliónov eur. Aj od toho, koľko peňazí dostane od investorov, bude závisieť, akú firmu kúpi. „Formálne má SPAC na akvizíciu obdobie dvoch rokov, ale určite sa budeme snažiť, aby sme našli vhodnú firmu rýchlejšie,“ tvrdí O. Polyák.

Po fúzii bude investor vlastniť štandardné akcie, ktoré môže buď predať alebo dlhodobo držať. Ak firma vyplatí dividendy, budú mať na ne investori nárok.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: