Fontána Družba na bratislavskom Námestí slobody prejde prvou väčšou rekonštrukciou. Najväčšiu fontánu v hlavnom meste dokončili ešte v roku 1980. Nefunkčná je už od roku 2007 a odvtedy skôr chátrala. Vedenie mesta ju už v polovici novembra tohto roka odovzdalo do rúk stavebníkom. Spolu s jej opravou bude od budúceho roka prebiehať aj komplexná rekonštrukcia námestia.

Fontána sa tiež nachádza v balíku projektov v rámci programu Živé miesta, ktorého cieľom je obnova zanedbávaných verejných priestorov v Bratislave. Projekty zastrešuje Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB). Rekonštrukciu bude mať na starosti stavebná firma Ferrmont, ktorá by ju chcela dokončiť za jeden rok. V najbližších dňoch by sa mala fontána Družba ohradiť.

„Som rád, že vraciame život ďalšej ikonickej stavbe v našom meste. Družba má tvar rozvíjajúceho sa lipového kvetu, ktorý symbolizuje priateľstvo a mier medzi národmi. Toto posolstvo je aj v týchto dňoch viac než aktuálne,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Fontána Družba
Vizaualizácia fontány Družba po rekonštrukcii. (zdroj: MIB)

Fontána Družba je v havarijnom stave

Návrh a stavbu fontány majú na svedomí architekti Virgil Droppa a Juraj Hlavica a sochári Karol Lacko, Tibor Bártfay a Juraj Hovorka. Dominantu námestia postavili v rokoch 1979 až 1980. Fontána má priemer 45 metrov. Plastika s podobou kvetu, ktorá sa nachádza v jej strede váži 12 ton a je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. Do fontány sa zmestí asi 2 000 metrov kubických vody.

Zhruba pred 14 rokmi však mesto rozhodlo, že sa z nej voda vypustí pre zlý technický stav. V súčasnosti je fontána Družba podľa MIB v havarijnom stave, nefungujú čerpadlá, elektroinštalácia a poškodená je aj hydroizolácia priestoru na vodu. Narušená by mala byť aj statika sochy kvetu. Opravovať sa bude aj strojovňa pod fontánou.

MIB v rámci prípravy dokonca kontaktovalo aj dedičov autorských práv k dielu. „Tí rekonštrukciu vítajú a zdieľame spoločný názor, aby sa fontána opäť opravila a slúžila ľuďom,” priblížila Natália Puschmannová z MIB, ktorá je zodpovedná za koordináciu rekonštrukcie. Meniť sa bude aj popraskaná žulová dlažba a fontána bude mať aj menšiu spotrebu vody.

Fontána Družba
Fontána Družba – podzemná strojovňa. (zdroj: Marek Velček)

Obnova Námestia slobody

Po oprave fontány má mesto v pláne rekonštruovať aj celé námestie. Práce by sa mali začať už v prvej polovici budúceho roka. Na námestí by mali pribudnúť nové stromy, detské ihrisko, nový mobiliár, smetné koše a lampy verejného osvetlenia. Pri lavičkách sa uvažuje s replikami pôvodného dizajnu. Fontána by navyše mala byť upravená tak, aby do nej mohli ľudia počas letných dní vstúpiť.

„Náš návrh revitalizácie Námestia slobody rešpektuje jeho pôvodný charakter, do ktorého prináša jemné zmeny. Priestor bude viac prispôsobený verejným podujatiam, ktoré sa tu historicky dejú,“ priblížil jeden z autorov návrhu Peter Lényi z ateliéru 2021. Naposledy sa na námestí vymenilo poškodené schodisko za trávnik, pribudla závlaha a menšie športové ihrisko.

Námestie slobody nebolo rozsiahlo rekonštruované prakticky od svojho vzniku v druhej polovici 20. storočia. Pôvodne nieslo menoprvého česko-slovenského komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Námestie sa premenovalo až po roku 1989. Dnes slúži na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Ľudia ho poznajú aj ako zhromaždisko pri veľkých protestoch.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: