V Malých Karpatoch na trase medzi bratislavskou časťou Rača a obcou Marianka pribudla pozorovňa zvierat Vydrica. Ide o spoločný projekt hlavného mesta, Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) a Mestských lesov v Bratislave. Informovala o tom hovorkyňa MIB Annamária Ondrejková. Pozorovňa dostala názov podľa lokality, keďže sa nachádza v území, kde pramení vodný tok Vydrica.

Táto oblasť lesoparku je zaradená do zóny kľudu bez hospodárskej ťažby dreva a v budúcnosti by mala byť súčasťou národnej prírodnej rezervácie Pramene Vydrice. V lese sa dá aj cez deň spozorovať divá zver ako napríklad daniele, muflóny, diviaky, líšky alebo bažanty. Pozorovňa má približne 13 štvorcových metrov a vojde sa do nej menšia skupina ľudí. Drevená stavba má aj strechu.

Kde sa nachádza pozorovňa zvierat Vydrica (mapa)

„Návštevníka privedie do objektu zdvíhajúca sa lávka a cez úzky vstup príde do krytého priestoru s terasovitým sedením a výhľadom na prírodu. Celý objekt je osadený na oceľových vrutoch a navrhnutý z jedného typu smrekovcových hranolov, čo umožnilo využiť lokálny materiál na výstavbu,” vysvetlil riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov z MIB Marcel Dzurilla.

Smrekovec použitý na výstavbu pochádza z lesoparku a pozorovňu postavili zamestnanci Mestských lesov v Bratislave. Architektonický návrh je z ateliéru Office 110. Architekt Martin Hörmann priblížil, že drevostavba je síce navrhnutá ako pozorovňa zvierat, no poslúži aj ako posedenie pre okoloidúcich. Pozorovňa Vydrica je jedným z projektov Živé miesta.

Pozorovňa zvierat Vydrica (galéria)

Pozorovňa zvierat Vydrica
Pozorovňa zvierat Vydrica
Pozorovňa zvierat Vydrica
Pozorovňa zvierat Vydrica

Pozorovňa zvierat Vydrica sa nachádzamedzi bratislavskou časťou Rača a obcou Marianka. (zdroj: Marek Velček, MIB)

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: