Jurigovo námestie v bratislavskej Karlovej Vsi prejde rekonštrukciou. Víťazom architektonicko-krajinárskej súťaže na komplexnú úpravu námestia sa stali architekti z 2M ateliér architektúry. Súťaž zastrešoval Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) v spolupráci s hlavným mestom a mestskou časťou Karlova Ves.


Podľa poroty architekti ponúkli technicky realizovateľné riešenie, ktoré „rešpektuje pôvodný charakter námestia a zároveň splnili súťažné zadanie“. Na námestí v budúcnosti pribudne viac zelene, farebné detské ihrisko s trampolínami, malé námestie a pôvodná fontána sa viac sprístupní.

Architekti vo svojom návrhu počítajú aj s premysleným systémom na zadržiavanie a následné využitie dažďovej vody či s pestrofarebným „Karloveským kobercom“. Pôjde o veľkoplošnú mozaiku zhotovenú z betónovej dlažby. Pribudnúť by mal aj výťah, ktorý by mal prispieť k bezbariérovému prístumu verejného priestoru.

V priebehu budúceho roka sa podľa víťazného návrhu bude tvoriť projektová dokumentácia. Samotná rekonštrukcia námestia bude podľa MIB s najväčšou pravdepodobnosťou rozdelená na viaceré etapy. Do súťaže sa s návrhmi celkovo zapojilo päť ateliérov.

Jurigovo námestie (vizualizácia)

Jurigovo námestie
Jurigovo námestie

Víťazný návrh na Jurigovo námestie a vizualizácia. (zdroj: 2M ateliér architektúry)

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: