Ponuka bratislavských bytov na sekundárnom trhu, teda bytov, ktoré mali už minimálne jedného vlastníka, sa oproti začiatku tohto roka zvýšila až o štvrtinu. Táto situácia čiastočne ovplyvnila aj trh prenájmu, kde ponuka klesla takmer o 30 percent. Vyplýva to z analýzy realitnej spoločnosti Lexxus.


Priemerná cena bytov ponúkaných na sekundárnom trhu na predaj sa medzikvartálne zvýšila o 40 eur, respektíve o 1,1 percenta a dosiahla úroveň 3 813 eur za meter štvorcový aj s daňou z pridanej hodnoty (DPH). Priemerné ceny bytov ponúkaných na sekundárnom trhu vzrástli v rámci všetkých kategórií bytov, okrem štvor-, päť- a viacizbových bytov.

Časť vlastníkov investičných nehnuteľností sa tak podľa realitnej spoločnosti snaží zbaviť svojich bytov. Na trhu nájmu tak vidieť vyšší úbytok ponuky nehnuteľností na prenájom, nakoľko sa pomerná časť týchto nehnuteľností presunula do predaja.

„Na realitnom trhu predpokladáme postupné ochladzovanie. Potreba zbaviť sa zbytočnej finančnej záťaže v podobe investičných nehnuteľností a k tomu nerentabilných výnosov z nájmov, môže v krátkej budúcnosti prispieť k obnoveniu ponuky nehnuteľností určených na predaj. To by následne mohlo dopomôcť k poklesu cien,“ tvrdí Lexxus.

Ponuka bratislavských bytov z druhej ruky sa oproti začiatku tohto roka zvýšila o štvrtinu
Zdroj: Lexxus

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: