Automobilový trh sa veľmi rýchlo vyvíja a spolu s ním aj svet poisťovníctva. Za posledné roky poisťovne prišli s novými možnosťami, produktmi a typmi krytia, ktoré dokážu uľahčiť život mnohým majiteľom vozidiel. Akým novinkám by ste mali venovať pozornosť? Pripravili sme pre vás prehľad 4 najzaujímavejších.

1. Balíkové riešenia poistenia

V súčasnej dobe sa čoraz viac poisťovní snaží prinášať klientom výhodné balíky, ktoré obsahujú havarijné poistenie, PZP a poistenie finančnej straty GAP. Cieľom tohto prístupu je motivovať zákazníkov, aby si uzatvorili kompletné poistenie v jednej poisťovni.

Pokiaľ sa ako zákazník rozhodnete využiť takýto balíček poistenia, získate 2 hlavné benefity. V prvom rade vás čaká menej administratívy, keďže budete všetko riešiť v jednej poisťovni, pod jednou zmluvou. Druhým plusom je lepšia cena – obvykle získate výhodnejšie podmienky ako keby ste si havarijné poistenie s GAP uzatvorili u iného poskytovateľa ako PZP.

2. Uzatvorenie poistky cez nezávislého sprostredkovateľa

Dnes už nemusíte prácne vypĺňať formuláre na 3, 5 či 7 rôznych stránkach poisťovní, keď chcete zistiť, ktorá ponuka bude pre vás najvýhodnejšia. Môžete využiť moderné portály, ktoré ponúkajú PZP porovnanie. Na jednom mieste si viete jednoducho porovnať ceny PZP aj havarijného poistenia u jednotlivých poskytovateľov.

Okrem samotných cien uvidíte pri porovnávaní aj krytie či iné benefity, ktoré dostanete za svoje peniaze. V priebehu pár minút sa tak dokážete rozhodnúť, aká možnosť bude pre vás najlepšia. Výhodou je, že cez porovnávač si rovno aj uzatvoríte danú poistku. Celý proces prebehne online, v priebehu pár minút. Ušetríte tak veľa času a námahy.

Väčší tlak na poisťovne

Kvôli možnosti porovnať si ponuky poistiek v priebehu pár minút sú poisťovne stále pod väčším tlakom. Mnohí klienti si aspoň raz ročne porovnajú, či je ich poistka výhodná, resp. aké možnosti ponúka konkurencia. Keď vidia, že u iného poskytovateľa získajú značne výhodnejšie podmienky, neváhajú k nemu prejsť.

Práve preto sa poisťovne snažia odmeňovať verných zákazníkov a zároveň pripravujú rôzne výhodné balíčky a benefity pre nových klientov.

3. Vzostup poistenia GAP

V minulosti nebolo poistenie finančnej straty GAP až tak populárne, no v dnešnej dobe ho využíva čoraz viac majiteľov vozidiel. Ak si uzatvoríte len klasické havarijné poistenie a vaše auto niekto ukradne, prípadne na ňom vznikne totálna škoda, poisťovňa vám vyplatí sumu na základe hodnoty vozidla v čase odcudzenia alebo nehody.

Pokiaľ však máte uzatvorené poistenie finančnej straty GAP, poisťovňa vám vyplatí celú kúpnu cenu vozidla. GAP dáva zmysel hlavne v prípade nových, drahších vozidiel, pri ktorých sa môže rozdiel medzi kúpnou cenou a hodnotou po niekoľkých mesiacoch používania hýbať aj na úrovni tisícok eur.

4. Široké možnosti pripoistenia k PZP

Rastúcej popularite sa teší aj pripoistenie k PZP, ktorého zákonné ukotvenie hlási novelizáciu.  Medzi najobľúbenejšie pripoistenia patrí čelné sklo, živelná udalosť, stret so zverou, vandalizmus či posádka a batožina. Vďaka pripoisteniu si môžete jednoducho pokryť viacero rizík, ktoré súvisia s prevádzkou auta – bez toho, aby ste si uzatvárali havarijné poistenie.

Výhodou pripoistenia je dostupná cena – obvykle stojí len pár eur naviac ku klasickému PZP. Niektoré poisťovne ho dokonca ponúkajú zadarmo ako bonus k povinnému zmluvnému poisteniu.

Špeciálne pripoistenie pre elektromobily

Moderným trendom sa stávajú aj pripoistenia určené špeciálne pre majiteľov elektrických a hybridných vozidiel. Stretnúť sa viete napríklad s pripoistením poškodenia na vozidle spôsobeným skratom nabíjacej stanice, ktorý dokáže zapríčiniť požiar.