Banská Bystrica bola dlhé roky v závetrí pozornosti developerov. Toto krajské mesto má viac ako 70-tisíc obyvateľov a nezamestnanosť sa v jeho okrese pohybuje pod štyrmi percentami. Kúpna sila na nové byty by tu mala byť.

V posledných rokoch sa rezervovaný postoj investorov k mestu mení a vzniká tu viacero bytových projektov. Vlani Finsider písal o bytovom dome v mestskej časti Radvaň. Developer Profinex energy tam chce postaviť viac ako 90 bytov.

Najnovšie sa Banská Bystrica môže rozrásť o ďalšiu stovku bytov v lukratívnej lokalite.

Stovka bytov blízko centra

Investor tu chce postaviť päť bytoviek s 98 novými bytmi. Najviac ich má byť jedno- a dvojizbových. Polyfunkčný areál s názvom Banská Bystrica – severná lokalita, 1. etapa sa nachádza v širšom centre krajského mesta neďaleko známeho obchodného centra Európa.

Všetky bytové domy majú byť štvor- až šesťpodlažné s primárnou funkciou bývania. Len v jednom majú byť aj obchody a služby, píše sa v zámere developera, ktorý ho predložil povoľovacím úradom na posúdenie koncom februára. Bytovky majú byť prepojené podzemnými garážami, ktoré budú dvoj- až trojpodlažné. Celkový počet podzemných garáží bude až 372, nadzemných státi bude len 12.

Podľa vizualizácie v zámere by mali mať bytovky z jednej strany fasádu z červených tehličiek. Okolo nich by malo pribudnúť aj dostatok zelene a developer sľubuje dokonca výhľad na centrum Banskej Bystrice. „Okolie nového bytového komplexu bude dotvorené zeleňou, výsadbami kríkov a udržiavanými plochami trávnika,“ píše sa v zámere.

Banská Bystrica sa rozrastie o stovky nových bytov. Stavať tu chcú aj Ukrajinci
V prvej etape projektu Banská Bystrica – severná lokalita by mala vzniknúť stovka bytov (Vizualizácia: Byty Poprad)

Stavať chce firma s tržbami v tisíckach eur

Developerom projektu je málo známa eseročka Byty Poprad, ktorá nemá ani webstránku. Podľa obchodného registra medzi spoločníkmi figurujú traja Ukrajinci, jedno družstvo a dve Slovenky. Zaujímavé je, že družstvo EQLISO má podľa Finstatu tržby len v tisíckach eur. Investor pritom plánuje do projektu naliať až 25 miliónov eur. Finsideru sa s majiteľmi firmy nepodarilo spojiť.

Konateľom Byty Poprad je aj Miloš Čičmanec, ktorý v minulosti podnikal so známym podnikateľom Alexejom Beljajevom. Ten spoluvlastní napríklad popradskú Tatravagónku a podľa rebríčka magazínu Forbes patrí k najbohatším Slovákom s majetkom 180 miliónov eur.

Developer má smelé plány aj čo sa týka začiatku výstavby, ktorú plánuje spustiť už v tomto roku. Ukončenie výstavby je naplánované na rok 2026. Projekt sa asi bude stavať na etapy, ako naznačuje už jeho názov.

Nie je jasné, aké ceny si developer za nové byty bude pýtať. Podľa realitných portálov sa dá kúpiť starší trojizbový byt v Banskej Bystrici už od 120-tisíc eur. Novostavby sú oveľa drahšie a cenovky sa pohybujú aj okolo 250-tisíc eur za veľký trojizbák v dobrej lokalite.

Ďalšie veľké projekty sú na obzore

O stavebnom boome v Banskej Bystrici svedčia aj ďalšie plánované projekty. Trnavský developer Ismont chystá výstavbu celej štvrte bytových domov s takmer 280 jednotkami. Štyri bytovky majú byť päť až osempodlažné.

Projekt s názvom Istrica vyrastie na severovýchode mesta a jej hlavným susedom bude lesopark Borovicový háj a sídlisko Sásová. Hoci o tomto bytovom projekte sa  už písalo pred troma rokmi, do povoľovacieho konania sa zámer dostal až na začiatku tohto roka. Investor odhaduje náklady na výstavbu na 25 miliónov eur. Začať stavať by sa malo v prvom kvartáli budúceho roka a dokončenie sa očakáva v roku 2027.

Ďalší veľký projekt, ktorý je už tri roky v povoľovacom procese a musel sa prekresľovať, je Borovicový háj. Vlani na jeseň prešiel cez proces vplyvov na životné prostredie (EIA). Pri sídlisku Sásová má pribudnúť sedem bytových domov a 26 rodinných domov.

Napokon, finančná skupina Proxenta plánuje blízko centra mesta postaviť novú rezidenčnú štvrť Rezidencie Slovenka v areáli bývalého textilného závodu. V  meste by malo pribudnúť po jeho dokončení až 700 nových bytov a apartmánov. Projekt je len v začiatočnom procese príprav.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: