To, že silné mená vo finančnom biznise sa pustili do developerstva v Bratislave, vidieť na každom rohu. V hlavnom meste sú silné finančné skupiny ako J&T a Penta. Ale aj v menších krajských mestách sú aktívni finančníci. V Banskej Bystrici, konkrétne v jej časti Radvaň, idú stavať bytový dom finančníci z firmy Profinex Group.

Developer Profinex energy, čo je dcéra skupiny Profinex, podal svoj zámer do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) síce už vlani júni, ale až koncom januára tohto roka dostal rozhodnutie, že projekt bytový dom Radvaň sa nebude posudzovať podľa zákona o EIA a môže sa stavať.

Developer plánuje nový polyfunkčný objekt s bytmi postaviť na pozemkoch pri bývalom obchodnom centre Prior na Námestí Ľudovíta Štúra na kraji Banskej Bystrice v časti Radvaň. Dnes stojí v blízkosti aj Kaufland.

Finančníci idú stavať byty v Banskej Bystrici
Bytový dom Radvaň (Zdroj: Profinex energy)

Bytový dom Radvaň sľubuje zeleň na streche aj v okolí

Investor chce stavať bytový dom v mierne svahovitom teréne. Tvoriť ho budú dva obytné bloky – blok A s piatimi nadzemnými podlažiami a jedným ustupujúcim podlažím. Druhým je obytný blok B s 15 nadzemnými a jedným ustupujúcim podlažím. Bloky prepája päťpodlažná spojovacia budova. Developer ponúkne záujemcom 2-izbové až 4-izbové byty. Spolu ich má byť viac ako 90.

Stavba bude mať zelené strechy, ktoré sú navrhnuté ako pochôdzne terasy. Bytový dom má mať tri podzemné podlažia, v ktorých bude viac ako dvesto parkovacích miest a domová vybavenosť.

Developer plánuje osadiť zeleň aj do okolia domu. Vyhradil časť plochy s existujúcou zeleňou ako mestský park, ktorý doplnenia výtvarné diela, mestský mobiliár a drobná architektúra.

Investor plánuje začať stavať už v marci tohto roka a predpokladá ukončenie projektu v septembri 2024. Preinvestovať chce 45 miliónov eur.

Finančníci idú stavať byty v Banskej Bystrici
Bytový dom Radvaň vyrastie pri bývalom obchodnom centre Prior na Námestí Ľudovíta Štúra (Zdroj: Profinex energy)

Profinex stavia aj v Bratislave

V štruktúrach firmy Profinex energy figuruje ako konateľ Roman Kvasnička, ktorý pôsobil vo firmách s názvom Drukos. Táto firma bola v minulosti známa ako nebanková inštitúcia, ktorá skrachovala na začiatku milénia a zanechala za sebou veľa dlhov a nevyplatených klientov.

Firma Profinex je aktívna aj v iných developerských projektoch v Banskej Bystrici. Na Štiavničkách plánuje postaviť polyfunkčný komplex Hutná s takmer 120 bytmi. V oddychovej a športovej časti metropole pod Urpínom tak pribudne aj bývanie. Investor má už k projektu kompletnú dokumentáciu k žiadosti o vydanie územného rozhodnutia.

Sú aktívni najmä v priemyselných a logistických halách. V Banskej Bystrici firma stavia aj rodinné domy na Pršianskej terase. Finančníci sú prítomní aj v Bratislave, kde postavili polyfunkčný objekt na Miletičovej ulici. V Česku stavajú fotovoltaickú elektráreň.

Bytový dom Radvaň v číslach

Počet parkovacích miest: 207

Počet bytov: 91

Náklady: 45 miliónov eur

Začiatok výstavby: marec 2023

Dokončenie stavby: september 2024

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: