Bývať v centre hlavého mesta nie je lacná záležitosť. Bývať v novom byte v tejto lokalite je zvyčajne úplná rarita, lebo v centre sú väčšinou staré byty v historických budovách. Bratislava je však výnimkou. V centre mesta vyrastajú nové výškové budovy určené na bývanie.

Jednou z takých lokalít sa nachádza blízko výškovej budovy Národnej banky Slovenska medzi ulicami Imricha Karvaša, Školská a Slovanská. Práve tam vzniká bytový projekt Florian Residence, za ktorým stojí developer Alto Real Estate. Táto firma patrí bývalému partnerovi finančnej skupiny Penta Jozefovi Oravkinovi.

Developer teraz začína predávať prvé byty v polyfunkčnom dome na Slovanskej ulici. Okrem toho tam ešte majú vyrásť dve ďalšie budovy. Bytovka so 164 bytmi a 67 apartmánmi a kancelárska budova Florian Offices.

„V prvej fáze vznikne osempodlažný dom so 73 bytmi a apartmánmi so zaujímavým mixom dispozícií. V týchto dňoch začíname úvodnú etapu predaja limitovaného počtu bytov,“ vraví výkonný riaditeľ developera projektu Alto Real Estate Rastislav Valovič.

Cena bytov vo Florian Residence bude vysoká

Nová luxusná lokalita v Bratislave. Ceny bytov vo Florian Residence sa vyrovnajú Vydrici
Aká bude Cena bytov vo Florian Residence? (Vizualizácia: Alto Real Estate)

Hoci developer sľubuje v bytovke prémiovú architektúru, moderné technológie a dôraz na udržateľnosť a ekológiu, cenu bytov ovplyvní podľa realitných odborníkov najmä lokalita blízko historického centra mesta. V bezprostrednej blízkosti budúcich vežiakov sú pešo dostupné potraviny, športoviská, park v Medickej záhrade, ale aj nemocnica a školy.

„Lokalita v blízkosti Blumentálu, je nielen atraktívnou ale aj obľúbenou pre ľudí. Novostavieb je v tejto lokalite ako šafránu, takže tomu bude prispôsobená aj cenovka,“ hodnotí miesto Viktor Obtulovič, konateľ spoločnosti Wilusa real estate.

„Ceny bytov závisia od veľkosti, orientácie a svetlotechnickych parametrov. Začínajú tesne pod hranicou 350-tisíc eur,“ hovorí pre Finsider senior business development manager spoločnosti Alto Real Estate Erik Páleš.

Cena tak môže byť porovnateľná s cenami bytov v projekte Vydrica pod bratislavským hradom. Tam sa ceny dvojizbákov pohybujú od 345- až do 550-tisíc eur v závislosti od ich rozlohy.

Nové technológie si investor nechá zaplatiť

Byty v projekte Florian Residence majú systém stropného chladenia, podlahové kúrenie aj centrálnu rekuperáciu. To sú veci, za ktoré si môže developer pýtať vyššiu cenu oproti štandardným bytom v podobnej lokalite. „Tieto technológie môžeme vidieť v projektoch vo vyššom štandarde. Cena môže byť vyššia aj o 1 000 eur na m2 oproti novostavbe bez podobných technológií,“ myslí si V. Obtulovič.

V terajšej ponuke je v predaji len 20 bytov. Ďalšie byty budú uvoľňované do predaja v ďalších etapách výstavby. E. Páleš predpokladá, že ďalšiu tranžu spustia do predaja v priebehu tretieho štvrťroka 2024.

Developer urobil prvé výkopové práce už vlani. Ukončenie výstavby plánuje na rok 2026. Investor odhaduje náklady na projekt vo výške 60 miliónov eur.

Projekt Florian Residence v čase

2018 – nevyužitý pozemok, kde malo byť v minulosti sídlisko získala Penta Real Estate
2021 – trojica budov dostala záväzné stanovisko od hlavného mesta
január 2022 – obytný súbor na Fazuľovej získal územné rozhodnutie
apríl 2023 – začiatok výstavby polyfunkčného domu Slovanská
2024 – začiatok predaja prvých bytov
3. kvartál 2025 ukončenie stavby 1. fázy projektu

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: