Bývať v centre hlavého mesta nie je lacná záležitosť. Bývať v novom byte v tejto lokalite je zvyčajne úplná rarita, lebo v centre sú väčšinou staré byty v historických budovách. Bratislava je však výnimkou. V centre mesta vyrastajú nové výškové budovy určené na bývanie.

Jednou z takých lokalít sa nachádza blízko výškovej budovy Národnej banky Slovenska medzi ulicami Imricha Karvaša, Školská a Slovanská. Práve tam vzniká bytový projekt Florian Residence, za ktorým stojí developer Alto Real Estate. Táto firma patrí bývalému partnerovi finančnej skupiny Penta Jozefovi Oravkinovi.

Developer teraz začína predávať prvé byty v polyfunkčnom dome na Slovanskej ulici. Okrem toho tam ešte majú vyrásť dve ďalšie budovy. Bytovka so 164 bytmi a 67 apartmánmi a kancelárska budova Florian Offices.

„V prvej fáze vznikne osempodlažný dom so 73 bytmi a apartmánmi so zaujímavým mixom dispozícií. V týchto dňoch začíname úvodnú etapu predaja limitovaného počtu bytov,“ vraví výkonný riaditeľ developera projektu Alto Real Estate Rastislav Valovič.

Cena bytov vo Florian Residence bude vysoká

Aká bude Cena bytov vo Florian Residence? (Vizualizácia: Alto Real Estate)

Hoci developer sľubuje v bytovke prémiovú architektúru, moderné technológie a dôraz na udržateľnosť a ekológiu, cenu bytov ovplyvní podľa realitných odborníkov najmä lokalita blízko historického centra mesta. V bezprostrednej blízkosti budúcich vežiakov sú pešo dostupné potraviny, športoviská, park v Medickej záhrade, ale aj nemocnica a školy.

„Lokalita v blízkosti Blumentálu, je nielen atraktívnou ale aj obľúbenou pre ľudí. Novostavieb je v tejto lokalite ako šafránu, takže tomu bude prispôsobená aj cenovka,“ hodnotí miesto Viktor Obtulovič, konateľ spoločnosti Wilusa real estate.

„Ceny bytov závisia od veľkosti, orientácie a svetlotechnickych parametrov. Začínajú tesne pod hranicou 350-tisíc eur,“ hovorí pre Finsider senior business development manager spoločnosti Alto Real Estate Erik Páleš.

Cena tak môže byť porovnateľná s cenami bytov v projekte Vydrica pod bratislavským hradom. Tam sa ceny dvojizbákov pohybujú od 345- až do 550-tisíc eur v závislosti od ich rozlohy.

Nové technológie si investor nechá zaplatiť

Byty v projekte Florian Residence majú systém stropného chladenia, podlahové kúrenie aj centrálnu rekuperáciu. To sú veci, za ktoré si môže developer pýtať vyššiu cenu oproti štandardným bytom v podobnej lokalite. „Tieto technológie môžeme vidieť v projektoch vo vyššom štandarde. Cena môže byť vyššia aj o 1 000 eur na m2 oproti novostavbe bez podobných technológií,“ myslí si V. Obtulovič.

V terajšej ponuke je v predaji len 20 bytov. Ďalšie byty budú uvoľňované do predaja v ďalších etapách výstavby. E. Páleš predpokladá, že ďalšiu tranžu spustia do predaja v priebehu tretieho štvrťroka 2024.

Developer urobil prvé výkopové práce už vlani. Ukončenie výstavby plánuje na rok 2026. Investor odhaduje náklady na projekt vo výške 60 miliónov eur.

Projekt Florian Residence v čase

2018 – nevyužitý pozemok, kde malo byť v minulosti sídlisko získala Penta Real Estate
2021 – trojica budov dostala záväzné stanovisko od hlavného mesta
január 2022 – obytný súbor na Fazuľovej získal územné rozhodnutie
apríl 2023 – začiatok výstavby polyfunkčného domu Slovanská
2024 – začiatok predaja prvých bytov
3. kvartál 2025 ukončenie stavby 1. fázy projektu

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: