Budova Národnej banka Slovenska patrila kedysi v najvyšším budovám v Bratislave. Už ju síce predbehlo viacero iných budov, ale v jej bezprostrednom okolí žiadna vysoká budova nebola. V budúcnosti pribudnú hneď tri, i keď nie príliš vysoké.

Na pozemku pred centrálnou bankou ohraničenom ulicami Slovanská, Fazuľová a Školská začala stavať developerská firma Alto Real Estate, ktorá patrí bývalému partnerovi finančnej skupiny Penta Jozefovi Oravkinovi.

Na mieste, kde kedysi stáli malé domčeky, vyrastú tri budovy. Polyfunkčný dom Slovanská, kancelárska budova Florian Offices a bytový dom s názvom Florian Residence. Pomenovanie budov je zrejme odvodené od blízkeho Floriánskeho námestia.

Vo Florian Residence vznikne v jednej osempodlažnej budove 164 bytov a 67 apartmánov. Naplánovaných tam je až 389 parkovacích miest. V druhej rovnako vysokej budove bude len 60 bytov a 13 apartmánov, pretože bude polyfunkčná. Obyvateľom bude k dispozícii 97 parkovacích miest. Medzi budovami by malo byť aj malé námestie.

Kopať sa už začalo

Súčasťou projektu majú byť napríklad predzáhradky, verejne prístupné detské ihrisko či studňa na úžitkovú vodu na polievanie zelene.

Kancelársky komplex Florian Offices má mať tri podzemné a šesť nadzemných podlaží. V podzemnej častí má vzniknúť parkovisko s kapacitou pre 270 automobilov.

Developer už začal v apríli s výkopovými prácami pri polyfunkčnom projekte na Slovanskej ulici. Obytný dom na Fazuľovej ulici ešte stavebné povolenie nemá, ale Alto Real Estate plánuje začať stavať na konci tohto roka alebo začiatkom 2024, píše web Yimba.sk. Ukončenie výstavby sa plánuje na rok 2026. Investor odhaduje náklady na projekt vo výške 60 miliónov eur.

Dokončenie sa však môže predĺžiť. V minulosti proti niektorým zámerom developera o zmene cestnej premávky namietala centrálna banka, uviedli Hospodárske noviny. Dotknutí obyvatelia susedných domov zase vyjadrovali obavy z horšieho parkovania v okolí.

Národná banka Slovenska dostane nového suseda
Developer už začal s výkopovými prácami (Foto Finsider: Mário Skyba)

Známi architekti

Budovy projektovalo niekoľko známych slovenských architektov z kancelárii GutGut a JRKVC. Fasády budov a verejné priestory navrhla holandská kancelária Benthem Crouwel Architects. Kancelársku budovu zase projektovali nemeckí architekti z kancelárie Vietzke&Borstelmann.

Prvé vizualizácie projektu naznačovali, že na obytných budovách budú aj zelené strechy a balkóny. Kancelárska budova by mala mať na fasáde veľa skla a železa.

Odvtedy sa do projektu zapracovali pomerne významné zmeny. „Objekt sme vizuálne zoštíhlili, upravili sme celkový vzhľad, farebnosť a vizuálne sme odlíšili jednotlivé sekcie. Balkóny sme nahradili loggiami,“ opisuje zmeny riaditeľ Alto Real Estate Rastislav Valovič. Projekt naďalej počíta so zelenými strechami.

Finálna podoba vizuálu objektov je ešte v štádiu riešenia a dolaďovania detailov, preto developer zatiaľ neposkytol finálne vizualizácie projektov.

Projekt Florian Residence v čase

2018 – nevyužitý pozemok, kde malo byť v minulosti sídlisko, získala Penta Real Estate cez eseročku FP Solutions a dve ďalšie firmy, hoci podľa Indexu sa k nim oficiálne nehlásila
2021 – trojica budov dostala záväzné stanovisko od hlavného mesta
január 2022 – obytný súbor na Fazuľovej získal územné rozhodnutie
apríl 2023 – začiatok výstavby polyfunkčného domu Slovanská
začiatok 2024 – začiatok výstavby obytnej budovy
polovica 2026 – ukončenie stavby celého projektu

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: