Keď pred 20 rokmi chcela firma Tatry Mountain Resort (TMR) stavať v Tatralandii na Liptove obrovský kongresový hotel s kapacitou až 940 lôžok, nie každý bol z toho nadšený. Ubehli dve dekády a známa firma, ktorá podniká najmä v cestovnom ruchu v Nízkych aj Vysokých Tatrách svoje plány okresala a to poriadne.

„Namiesto výstavby kongresového hotela sme sa rozhodli pre niečo atraktívnejšie a efektívnejšie. Bude to prvé tematické ubytovacie zariadenie v Tatralandii,” opisuje nové plány Marián Galajda, hovorca TMR.

Nový hotel by mal slúžiť najmä pre rodiny s deťmi, pretože bude prepojený s vodným parkom a zároveň sa bude nachádzať v blízkosti Zookontaktu. Na vizualizáciách nový hotel pôsobí ako hrad.

Hotel vyrastie na voľnom pozemku pri parkovisku pred športovou halou Liptov Aréna. Zo západnej strany sa nachádza vstup do Aquaparku Tatralandia. Zo severnej strany je Hurricane Factory, čo je veterný tunel imitujúci voľný pád.

Za novým zmenšeným hotelom stojí spoločnosť TMR Parks, ktorá je dcérskou firmou TMR. Firma predložila svoj zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie ešte vlani na jeseň. Na začiatku augusta im projekt odobrili úrady s tým, že sa nebude posudzovať jeho vplyv na životné prostredie (EIA).

Kráľ Tatier ide stavať v Tatralandii hotelový hrad. Ponúkne ubytovanie pre 240 ľudí
Vizualizácia: TMR

Čo vyrastie v aquaparku

Nový rodinný hotel tiež nebude úplne malý. Podľa zámeru by mal byť štvorpodlažný a bude mať až 240 lôžok v 120 izbách. Hotelové izby budú mať vlastné balkóny.

Hotel bude mať dva bloky, ktoré budú navzájom prepojené vstupnou halou s recepciou a lobby barom. S reštauráciou priamo v hoteli investor nepočíta, pretože dve sa už nachádzajú v priestoroch akvaparku. Pribudne aj 89 parkovacích miest, z nich polovica v podzemí.

„Zároveň sme sa rozhodli zvýšiť jeho udržateľnosť a využitie obnoviteľných zdrojov pri prevádzke,” vraví M. Galajda. Pôvodný zámer kongresového hotela počítal s vykurovaním pomocou zemného plynu. Nový návrh ráta s ekologickejším riešením – využitím odpadovej termálnej vody, ktorej je v rezorte dostatok. Na jej využitie sa použijú tepelné čerpadla.

Investor tiež v zámere sľubuje, že skoro polovicu územia okolo hotela budú tvoriť zelené parky a plochy. Popínavá zeleň bude aj na fasáde hotela a má sa realizovať aj dažďová záhrada.

Kráľ Tatier ide stavať v Tatralandii hotelový hrad. Ponúkne ubytovanie pre 240 ľudí
Nový hotel vyrastie na voľnom pozemku pri parkovisku pred športovou halou Liptov Aréna (Zdroj: TMR)

Cieľová skupina rodiny s deťmi

Zamerať nový hotel na rodiny s deťmi je rozumný zámer, keďže medzi návštevníkov Tatralandie patrí najmä táto cieľová skupina. Pre nich slúžia aj iné atrakcie v areáli ako napríklad tobogány či Karibik Kid´s Island.

V blízkom okolí akvaparku je už teraz skoro tisíc lôžok. Po výstavbe hotela sa kapacita ubytovania v areáli zvýši o štvrtinu. V Tatralandii už je možné ubytovanie v rodinnom rezorte Holiday Village, ktorý je však vzdialenejší od bazénov. Bývanie priamo pri bazénoch sa rodinám s deťmi páči.

Rozpočet investor zatiaľ nezverejnil, ale vzhľadom na veľkosť hotela sa náklady na výstavbu budú pohybovať v miliónoch eur.

Ďalšie projekty TMR: hory a voda

Okrem Tatralandie TMR vlastní od roku 2022 aj neďaleký aquapark s termálnou vodou v obci Bešeňová. Pôvodne ho vlastnil gruzínsky podnikateľ Nodariho Giorgadze, ktorý ho predal v roku 2014. Už vtedy sa v médiách špekulovalo, že skončil v rukách Igora Rattaja, predsedu predstavenstva TMR. Napokon Bešeňovú kúpil Pavol Mikušiak, jeden z minoritných akcionárov TMR a zároveň člen jeho dozornej rady.

Igor Rattaj podľa magazínu Index pôvodne vyšiel z finančnej skupiny J&T, kde šéfoval aj J&T banke. Dnes je médiami označovaný aj za “kráľa Tatier”, pretože okrem aquaparkov patria TMR aj horské strediská vo Vysokých a Nízkych Tatrách. Firma sa dlhodobo snaží využívať synergie ich prepojenia pobytovými balíkmi s aquaparkmi. Rattaj sám pochádza z Vysokých Tatier.

Tatralandiu získala spoločnosť TMR do svojho portfólia už v roku 2011, keď ju kúpila od podnikateľa a milionára Františka Hodorovského.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: