Vysoké Tatry sa považujú za výkladnú skriňu turizmu na Slovensku. V ich strediskách sa však nachádzajú aj budovy, na ktoré by sa turista nerád pozeral. Sú zanedbané, niektoré sa už rozpadávajú a iné sa našťastie rekonštruujú. Mnohé z nich špatia verejný priestor. V seriáli o realitných zombie (žijúce mŕtvoly) budovách sa pozrieme na osud niektorých z nich.

Starý a Horný Smokovec sú jednými z hlavných stredísk Vysokých Tatier, okrem pekne zrekonštruovaných hotelov a nových apartmánových domov sa tam nachádza aj niekoľko zombie budov.

Jedna z nich už vstáva z popola a rekonštruuje sa. Ide o budovu bývalej zotavovne Nový Život. V minulosti slúžila na rekreácia členov výrobných družstiev Praha a bola skolaudovaná už v roku 1962. Neskôr, po páde socializmu, bola zotavovňa premenovaná na hotel Panda, ktorý ponúkal turistom skôr nižší turistický štandard za nízke ceny.

Súčasný majiteľ, developerská firma Bukna & Laurinčík, sa vrátil k jej pôvodnému názvu, len ho trocha upravil a zmodernizoval na Lebenski. Leben znamená po nemecky život a slovo ski má podľa projektového manažéra Lebenski apartmánov Petra Zubaja nadväzovať na možnosť lyžovaniav okolí.

Developer na trhu s apartmánmi nie je nováčik. Má za sebou už niekoľko projektov zväčša na Orave a Liptove.

Zotavovňa v Hornom Smokovci sa zmení na luxusné apartmány
Lebenski nahradí zotavovňu v Starom Smokovci (Vizualizácia: Bukna & Laurinčík)

Premena lacného hotela na drahé apartmány

Súčasný majiteľ budovu kúpil a projekt rekonštrukcie začal pripravovať na konci roka 2020. O dva roky na to získal všetky potrebné povolenia a na začiatku tohto roka začal s prestavbou.

„Vďaka dobrému riadeniu povoľovacieho procesu sa nám za rok a pol podarilo zabezpečiť všetky povolenia, čo je veľmi rýchlo. Výberu generálneho zhotoviteľa sme venovali dlhých šesť mesiacov,“ opisuje postup projektu P. Zubaj.

Socialistická zotavovňa sa premení na luxusné apartmány. Budúci dom bude mať prízemie a tri podlažia so 40 apartmánmi. Podľa webu je už predaných 12 a rezervovaných 10. Apartmány pritom nie sú lacné. Ceny sa pohybujú podľa veľkosti a podlažia od 240- až do 700-tisíc eur. Najdrahšie sú apartmány na najvyššom podlaží, ktoré majú aj s terasou cez 130 štvorcových metrov a sú mezonetové.

Zároveň developer začal budúce apartmány aj predávať. Dokončenie rekonštrukcie je naplánované na jar 2024 a prví majitelia by sa mohli do apartmánov sťahovať už na jeseň budúceho roka.

Zotavovňa v Hornom Smokovci sa zmení na luxusné apartmány
Lebenski bude obklopené zeleňou (Vizualizácia: Bukna & Laurinčík)

Kvalitné materiály budú na streche aj v interiéri

Budúci apartmánový dom navrhol architektonický ateliér Atrium, ktorý má aj cenu za architektúru CE-ZA-AR. Budova bude mať príjemný exteriér, ktorý s bielou fasádou a sivou strechou z titánzinkovej krytiny zapadá do okolitého prostredia a nekričí gýčom.

Titánzinok je odolný voči drsnému tatranskému prostrediu, má dlhú životnosť a zároveň je to ekologický materiál, ktorý je plne recyklovateľný. Strecha z titánzinku je napríklad na najvyššie položenej chate vo Vysokých Tatrách na Chate pod Rysmi.

Architekti venovali pozornosť aj interiéru. Napríklad vo vnútri budú liate polyuretánové podlahy a v niektorých apartmánoch aj sauny. Podľa vizualizácii na webe apartmánového domu bude v interiéri aj drevo a veľa svetla, ktoré bude prúdiť cez veľké okná. Nad prízemím by mala byť aj veľká terasa s výhľadom na Tatranskú kotlinu.

Náklady na rekonštrukciu developer nechce prezradiť. „Sú vysoké, ale nezvykneme ich verejne konkretizovať. Vplyv na nich má skokový rast cien stavebnej produkcie,“ vraví P. Zubaj.

Zotavovňa v Hornom Smokovci sa zmení na luxusné apartmány
Cena apartmánov v Lebenski sa pohybuje od 240- až do 700-tisíc eur (Vizualizácia: Bukna & Laurinčík)

Zelené riešenia v okolí

Okrem kvalitnej architektúry mysleli majitelia aj na zelené riešenia. Kapacitu parkovania sa im vďaka zatrávňovacím prvkom podarilo navýšiť tak, že každý apartmán má minimálne jedno parkovacie miesto.

„Pritom oproti pôvodnému stavu zvyšujeme podiel zelene a schopnosť terénu zadržiavať vlahu,“ píše developer. Dažďová voda zostane v okolí aj vďaka novovybudovaným vsakom.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: