Vysoké Tatry mnohí považujú pod taktovkou finančníkov z J&T za drahú dovolenkovú destináciu. A to nielen pre Slovákov, ktorí radšej chodia lyžovať do rakúskych Álp.

Napriek tomu Tatry stále lákajú, hoci skôr solventnejšiu klientelu. Tomu sa prispôsobuje aj ponuka ubytovania. Okrem luxusných hotelov v rukách J&T a iných podnikateľov sa tam množia aj dovolenkové apartmány, ktoré sú opäť zvyčajne zamerané na luxus.

Tie si kupujú ľudia, ktorí nechcú zdieľať spoločné hotelové izby, reštauráciu či bazény s množstvom turistov. Investujú do nich aj tí, ktorí majú radi súkromie a masová turistika vo veľkom hoteli im nevyhovuje. Napokon ich kupujú aj ľudia ako investičnú príležitosť. Mať nehnuteľnosť v peknom prostredí Vysokých či Nízkych Tatier, ktoré nikto zo Slovenska neodnesie, je lákavá možnosť diverzifikácie investičného portfólia.

Práve na takých investorov vsádzajú aj developeri, ktorí už niekoľko rokov v Tatrách stavajú apartmánové domy. I keď koronakríza ich výstavbu mierne spomalila, niektoré projekty opäť ožívajú, iné menia zámery.

Vitality rezort v Štôle sa zmení

Najnovšie, na konci marca, požiadal developer Eureal, ktorý plánoval postaviť v dedine Štôla priamo pod Vysokými Tatrami apartmánové domy, aby sa nepokračovalo v posudzovaní vplyvov jeho projektu na životné prostredie (EIA). Dôvody sú uvedené veľmi vágne ako „nesprávne údaje uvedené v zámere.“

Voči projektu však mali výhrady ochranári aj okresný úrad v Poprade. Hoci sú parcely zväčša v intraviláne obce, susedia s TANAPOM a lesmi.

„Vzhľadom na opätovné nedostatky v predloženom zámere a nezohľadnenie možných negatívnych dôsledkov realizácie k zníženiu ekologickej stability dotknutého územia požadujeme ďalej posudzovať projekt,“ píše sa v rozhodnutí úradu na pokračovanie v EIA posudzovaní z konca marca. Zrejme preto sa investor rozhodol projekt prepracovať.

Apartmány od Suchobu v Tatrách sa oneskoria
Vo Vitality rezort Štôla by malo vzniknúť 175 luxusných apartmánov (Vizualizácia: Eureal, EIA)

Suchobov rezort

Za firmou Eureal je podnikateľ Michal Suchoba, ktorý figuruje vo viacerých korupčných kauzách spojených s vládou Smeru. Spoločnosť Eureal bola podľa portálu Finstat v posledných rokoch stratová, hoci tržby jej rástli.

M. Suchoba môže mať aj finančné problémy. Špeciálna prokuratúra už v roku 2021 zaistila podnikateľovi miliónové majetky. No majetok jeho firiem nie je zaistený.

Podľa Indexu Suchoba investoval v Štôle ešte v roku 2014, keď kúpil tamojšiu liečebňu Zdravá generácia s priľahlými pozemkami. Štátne zariadenie bolo takmer dve desaťročie zatvorené a chátralo.

Desiatky apartmánov aj párty miestnosť

Jeho projekt s názvom „Vitality Rezort Štôla“, ktorý podal na posudzovanie ešte koncom minulého roka, vyzeral nádejne a luxusne. Neďaleko dediny malo byť postavených päť apartmánových blokov s podzemnými garážami s kapacitou až 192 parkovacích miest. Apartmánový rezort mal vzniknúť na parcelách s plochou 12 247 m2. Investor odôvodňoval svoj zámer zvyšujúcim sa záujmom o luxusné bývanie v danej lokalite.

Apartmány mali byť jednoduché štvor- podlažné budovy so sedlovou strechou s podkrovím. Na každom podlaží sa malo nachádzať osem apartmánov. Prízemie malo mať sedem apartmánov a vstupné priestory. Všetky apartmány na najnižšom podlaží mali byť doplnené o predzáhradky s terasami. Podkrovie malo byť využité pre štyri mezonetové apartmány. Budovy mali mať fasády obložené smrekovými hrazdenými konštrukciami pomedzi ktoré budú vlepované lícové tehly.

V projekte nemala chýbať ani kaviareň, retail a partyroom. Majitelia by sa mohli tešiť aj ihrisku, ktoré by sa v zime menilo na ľadová plochu v južnej časti areálu. Pri apartmánoch boli naplánované aj grilovacie miesta. Celkovo malo v komplexe vzniknúť 175 apartmánov.

Náklady na apartmány Eureal odhadoval na 15 miliónov eur. S výstavbou plánoval začať vo februári tohto roka, dokončenie výstavby malo byť v lete 2024. Zrejme sa tak vo výstavbe omešká.

Apartmány od Suchobu v Tatrách sa oneskoria
Vitality rezort by mal vzniknúť v obci Štôla pod Vysokými Tatrami (Zdroj: Eureal, EIA)

Stovky tisíc za apartmány

O tom, že súkromné apartmány v Tatrách nie sú lacné dovolenkové bývanie, svedčia aj ceny niektorých z nich. Napríklad apartmány v komplexe Woodstone pri Štrbskom plese sa predávajú za sumu od 650-tisíc až do 1,2 milióna eur.

Apartmánový dom Vila Olívia v Novom Smokovci ponúka veľký, skoro 150 m2, apartmán za 960-tisíc eur. Luxusný sedemizbový apartmán s rozlohou až 321 m2 vo Veľkej Lomnici sa na realitných portáloch predáva za 725-tisíc eur.

Napokon luxusné bývanie v apartmánovom komplexe Lebenski v Hornom Smokovci sa predáva podľa veľkosti apartmánu od 220 do 750-tisíc eur.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: