Záujemcovia o byty by sa do budúcnosti mali pripraviť na minimalizmus. To znamená, že za rovnaké peniaze dostanú menšie byty. Trend scvrkávania výmery bytov, aby boli pri vysokých cenách predajné, potvrdzujú oslovení odborníci na nehnuteľnosti aj developeri.

„Ak sme stavali doteraz tri kategórie dvojizbových bytov, teda s výmerou 42, 47 a 51 štvorcových metrov, tak 51-metrové už stavať nebudeme, respektíve len minimálne, lebo o ne nebude pri dnešných cenách a úrokoch skoro žiadny záujem,“ povedal nedávno riaditeľ predaja Lucronu Juraj Ťahún pre Denník E.

To, že trend výstavby menších bytov bude pokračovať, keďže sú dostupnejšie potvrdzujú aj analytici. „Bude sa to prejavovať vo zvýšenom podiely 1 a 2-izbových bytov a aj vo výstavbe kompaktnejších bytov ako napríklad dvojizbové byty pod 50 m2 alebo trojizbové byty pod 65 m2,“ myslí si Rudolf Bruchánik, hlavný analytik Bencont Investments.

Upozorňuje na to, že dvojizbové byty nad 50 m2 nebudú zriedkavé, len ich podiel na celkovom počte bytov sa zníži, no stále budú tvoriť významnú časť ponuky. Dvojizbáky sú totiž veľmi obľúbené ako štartovacie byty pre mladých ľudí.

Malé byty vychádzajú drahšie

Odborníci tiež vidia trend zmenšovanie všetkých typov bytov, nielen dvojizbových. „Tento trend sa prejavuje najmä v projektoch, ktoré sú označované aj ako investičné,“ dodáva Juraj Privrel, development manager ITB Development.

Kupujúci by si mali všímať aj to, že cena za celkové výmery bytov síce klesne, ale cena za štvorcový meter veľmi nie.

„Výstavba menších bytov je o niečo drahšia ako tých väčších, čiže nižšia je len absolútna cena, zatiaľ čo jednotková cena na meter štvorcový je spravidla vyššia,“ vysvetľuje analytik R. Bruchánik.

Pre vysokú infláciu a rastúce ceny stavebných materiálov prác zlacňovanie novostavieb nehrozí, tvrdia zhodne oslovení realitní experti. Podľa nich ceny sú už aktuálne pre mnohých záujemcov nedostupné, a preto ak budú chcieť developeri byty predať, musia ich ponúkať so zľavou alebo ich zmenšiť a urobiť ich dostupnejšími.

malé byty
Pre rastúce ceny budú developeri stavať predovšetkým malé byty. (Ilustračné foto: Depositphotos)

Kde sa bude uberať z priestoru

Malé byty už nebudú také vzdušné ako v minulosti. Developeri aj architekti budú minimalizovať „hluché“ či nevyužité miesta v byte. Zmenšovať sa môžu vstupné chodby, ale aj WC a kúpeľňa. Časť priestoru sa dá obetovať aj zo spálne, kde sa ľudia cez deň nezdržiavajú.

Pri navrhovaní dispozícií spolupracujeme so skúsenými architektami, ktorí vedia navrhnúť rovnako efektívny dvojizbový byt aj s menšou metrážou. Cieľom je eliminovať hluché miesta v byte, ako sú napríklad dlhšie vstupné chodby,“ opisuje prax J. Privrel.

Podľa Petra Porubského z portálu nehnutelnosti.sk sa budú zmenšovať najmä kúpeľne a kuchyne. Naopak z obývačky sa uberať nebude. „Je to najhodnotnejší priestor v byte, keďže tam ľudia trávia najviac času,“ dodáva R. Bruchánik.

Naopak, developeri budú k malým bytom pridávať niečo navyše. Pridaná hodnota bude zvyčajnev exteriéroch, ktoré dotvárajú bývanie. „Zvyšuje sa náročnosť na okolie projektov, vnútrobloky, ihriská a s tým spojené dobré susedská vzťahy a život v komunite,“ opisuje J. Privrel ďalší z trendov bývania v meste.

Veľkých bytov ubudne

V developerských projektoch budú postupne ubúdať aj veľkoplošné byty štvor- či päťizbové, ale aj penthousy či apartmány.

Odborníci pripomínajú, že tieto nadštandardné byty sa ťažko predávali už v minulosti a zvyčajne ich v bytových domoch bolo len niekoľko kusov na najvyšších podlažiach.

Podľa J. Privrela tento trend je už realitou, pretože ľudia majú horšie podmienky na financovanie svojho bývania. „Pred 10 rokmi, keď meter štvorcový bytu stál v priemere 1 500 eur, tak si ľudia vzhľadom na svoje príjmy mohli dovoliť aj veľkometrážne byty,“ dodáva.

Dnes je priemerná cena bytu v Bratislave 3 451 eur za meter štvorcový, čo je viac ako dvojnásobok ceny spred dekády. Kým vtedy sa dal kúpiť trojizbový byt s výmerou 70 m2 za 100-tisíc eur, dnes za 200-tisíc ťažko človek dostane 2-izbový byt s oveľa menšou výmerou.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: