Golf na Slovensku zatiaľ nie je masový šport. Jednak tu nemá tradíciu, ale zároveň má aj nálepku, že je to drahá zábava. Napriek tomu tu existuje viac ako dvadsať golfových rezortov či klubov. Tie sa nachádzajú zväčša okolo Bratislavy, ale aj v Tatrách a pri Košiciach. Majitelia golfových rezortov v minulosti pre denník SME priznali, že len z poplatkov od členov klubov sa vyžiť nedá.
Preto niektorí z nich k športovým aktivitám pridávajú aj developerský biznis. Pri ihrisku stavajú celé rezidenčné štvrte alebo rekreačné apartmány či chaty. Majitelia rezortov alebo s nimi spriaznení developeri skúšajú mixy rôznych biznis modelov. Niekto ponúka okrem golfu aj hotel, wellness či dobrú reštauráciu, iní najmä príjemné prostredie a aktívny oddych.
V Sedíne pribudnú víkendové domy
Najnovšie sa do výstavby rekreačných domov chce pustiť golfový rezort Sedín pri Galante. Na konci februára podali majitelia na úrady do procesu EIA žiadosť o povolenie vybudovať areál celoročne obývaných rekreačných domov a agroturistiky.
„V danej lokalite dôjde k úprave a premene bývalých ťažobných jám štrku na jazera, okolo ktorého bude následne vybudovaná kompletná technická infraštruktúra, prístupové komunikácie ako príprava pre budúce rekreačné domy,“ píšu majitelia rezortu Sedín v žiadosti.
Investor sľubuje realizovať aj sadové úpravy. Poloha lokality pri lužných lesoch Malého Dunaja zabezpečí podľa neho kvalitnú rekreáciu v tichom prostredí. Výstavba je v súlade s územným plánom obce Veľké Úľany, do ktorej katastra golfový rezort patrí.
Modulárne chaty na Táľoch
Rekreačné chatky plánuje stavať aj majiteľ golfového rezortu Golf Tále v Nízkych Tatrách. Areál vlastní známy podnikateľ Vladimír Soták, šéf Železiarni Podbrezová, ktorý je sám aktívny golfista.
V rámci projektu, ktorý podala na EIA firma Tále ski & golf resorts ešte na konci januára, plánuje rozšíriť existujúci rekreačný areál o 73 modulových chatiek a prestavať Dependence hotel Stupka – Golf na kongresové a wellness centrum. Pribudnúť má aj 93 parkovacích miest.
„Rekreačný areál reflektuje na pribúdajúci dopyt po súkromnejšej forme ubytovania s vyšším štandardom kvality hotelierskych služieb,“ zdôvodňuje firma dôvody výstavby.
Modulárne (kontajnerové) chaty budú osadené na podporných pilieroch, čím sa zachovajú zelené plochy pod nimi. Chaty majú mať aj zelené strechy.
Celý golfový rezort je obrovský, rozprestiera sa na 60 hektároch v Nízkych Tatrách. Samotné ihrisko má viac ako šesť kilometrov na dĺžku.
Penati vsadilo na víkendové domy
V Penati golf rezorte na Záhorí priamo nestavali majitelia žiadne nehnuteľnosti okolo svojho areálu. Vo vlastníctve majiteľov rezortu je len golfové ihrisko, jazero, clubhouse a hospodárska budova. Ale rekreačné apartmány tam sú.
Domy okolo golfu stavali spoločnosti ako GRS, Doprastav či Lux Apartments. Vo väčšine prípadov ide o rekreačné bývanie. Slúži najmä na víkendové pobyty pre golfistov.
„Záujem o kúpu domov a apartmanov stále je, aj keď je cítiť určitý pokles oproti dobe počas pandemie,“ priznáva Igor Chochol, riaditeľ Penati Golf Resort v Šajdíkových Humenciach.
V roku 2020 tam developer Lux Apartments začal stavať luxusnejšie apartmány. Celkovo tam má pribudnúť 30 apartmánových domov. Zaujímavé na nich je, že sú z dreva.
Chochol súhlasí s tým, že rezort s rezidenčnými domami má šancu pritiahnuť viac zákazníkov. „S kúpou domu alebo apartmánu si väčšina vlastníkov kupuje aj členstvo v našom klube,“ dodáva.
V Borši vznikla okolo golfu nová dedina
Rodina Munkovcov v Hrubej Borši zvolila model financovania golfu, ktorý je bežný aj v zahraničí. Popri ihrisku predávajú stavebné pozemky s rodinnými domami či víkendovými apartmánmi.
V počiatočnej fáze predávali pozemky s tým, že v cene bolo aj automatické doživotné členstvo v golfovom klube. „Nebol o to medzi majiteľmi veľký záujem, lebo neboli golfisti, tak sme tento model zrušili,“ povedal pred pár rokmi Martin Munka, spolumajiteľ Green Resort v Hrubej Borši pre SME.
Vtedy odhadoval, že 10 percent ľudí, ktorí bývajú pri golfe, ho aj aktívne hrá. Odvtedy sa ich počet zvyšuje aj medzi obyvateľmi, ktorí boli negolfisti. V dedine pri Senci sa aj vďaka golfu zvýšil počet obyvateľov za 15 rokov viac ako štvornásobne zo 400 na 1 300.
Poloha golfového ihriska je tiež dôležitá pri lákaní záujemcov o hranie aj bývanie. Ak je rezort pri veľkom či hlavnom meste s dobrou dostupnosťou pri diaľnici, je to výhoda v porovnaní s areálom, ktorý sa nachádza niekde v poli. Rezorty v turistických destináciách, ako sú Tatry či Piešťany, majú preto výhodu.
„Poloha golfového ihriska a jeho kvalita zohráva rolu pri uvažovaní o kúpe nehnuteľnosti pri golfovom ihrisku,“ potvrdzuje I. Chochol.
Kto vlastní golfové rezorty
Investori do golfu sú nadšenci pre tento šport, občianske združenia, bohatí majitelia firiem, ale aj kontroverzní podnikatelia či draví realitní hráči.
Penati Golf Resort: Ovláda cez firmu PGR Senica podnikateľská skupina okolo Petra Zálešáka, spolumajiteľa elektrodomu Nay. V dozornej rade figurujú aj Jozef Brhel či Branislav Hatina
Grafobal Group Golf Club Skalica: Za rezortom stojí vplyvný podnikateľ blízky SNS Ivan Kmotrík.
Gray Bear na Táloch pri Brezne: Rezort sčasti vlastní obec Horná Lehota, sčasti súkromní vlastníci ako šéf Železiarní Podbrezová Vladimír Soták.
Golfový areál Welten v Báči: Ovláda rodina Štefana Ágha, ktorý je dlhoročný známy kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera.
Sedín Golf resort, pri Galante: Vlastní firma PMA Sedin a bratislavský podnikateľ Andrej Lednár.
Black Stork vo Veľkej Lomnici : Vlastní rodina Hruškovcov.
Royal Valley Golf, Malý Slavkov: Vlastní firma REA Tatry, za ktorou je spoločnosť WBA Properties z Cypru.
Golf Club Alpinka, Košice: Traja košickí podnikatelia.
Golfový a športová klub Trenčín: Patrí hokejistovi Mariánovi Hossovi.
Tri duby Golf, Sliač: KK Company a podnikateľ Karol Konárik, známy ako privatizér pivovaru Urpín ešte z čias premiéra Vladimíra Mečiara.
Black River Golf resort, Bernolákovo a White Eurovalley Golf Resort, Malacky: Vlastník je eseročka Black a White, za ktorou je architekt Jaroslav Kachlík.
Zdroj: Slovenská golfová asociácia, ORSR
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: