Keď sa cez pandémiu koronavírusu začalo vo veľkom robiť z domu, zvýšil sa na realitnom trhu záujem o kúpu rekreačných nehnuteľností, ako sú chaty, chalupy či apartmány na horách, ale aj pri jazerách či na vidieku. Ľudia jednoducho nechceli byť zatvorení v bytoch, ale počas obmedzení si chceli užiť aj trochu voľnosti. To sa odrazilo aj na cenách chát.

„Pri cenovo najdostupnejších sa ceny až zdvojnásobili, avšak v priemere rástli v desiatkach percent počas celej pandémie, keďže na trhu ich bolo minimum,“ spomína na anomáliu na trhu spred dvoch rokov konateľ realitnej kancelárie Grahams Marian Tomko.

Po dvoch rokoch začal vlani záujem o tieto nehnuteľnosti klesať. Odborníci už vlani odhadovali, že dopyt po chatách klesol 20 až 30 percent. Za poklesom dopytu bolo viacero dôvodov.

„Pokles je trocha rýchlejší ako pri bytoch. Aj sa začal trocha skôr ako pri bytoch, dá sa povedať, že už po skončení pandemických opatrení opadol hlavný cenový ošiaľ,“ vysvetľuje Peter Porubský, analytik Nehnutelnosti.sk.

Koniec práce z domu, vyššie úroky

Firmy začali ľudí tlačiť späť do kancelárií, hoci len na pár dní v týždni. Veľa nádejných chatárov si preto po pandémii chalupárčenie spojené s prácou z domu rozmyslelo a vrátilo sa do bytu v meste.

Zvrat nastal aj pri úrokoch v bankách, ktoré začali prudko stúpať. Postupne sa vyšplhali z jedného percenta až na viac ako štyri percentá. Dopyt po druhom domove na víkend, preto pokračuje v poklese aj v tomto roku.

„Čím sú vyššie úrokové sadzby, tým sa znižuje dopyt po niečom, čo až tak bytostne nepotrebujeme. Ľudia sa viac zameriavajú na trvalé bývanie a chaty riešia len okrajovo,“ vysvetľuje M. Tomko.

Aj nádeje, že investície do rekreačných nehnuteľností sa majiteľovi čiastočne vrátia cez jej sezónny prenájom, sa veľakrát nenaplnili. Inflácia a energetická kríza spôsobili, že Slovákom sa až tak nechce míňať na víkendové pobyty. Navyše, na jeseň stúpali aj energetické náklady na chaty a chalupy. Tie, ktoré neboli zateplené, majitelia na zimu jednoducho „zazimujú“ a na prenájom ich neponúkajú.

Tak sa stalo, že ponuka na trhu začína stúpať. Keď ponuka prevyšuje dopyt, ceny idú zákonite dole. Lenže to neplatí všade.

Cez koronu nakúpili chaty, teraz sa ich chcú zbaviť. Ceny preto idú dole. Držia sa len vo vychytených lokalitách
Apartmány Lebenski v Hornom Smokovci ťažia z dobrej lokality (Vizualizácia: Bukna & Laurinčík)

Veľké rozdiely v lokalite

Záujem o chaty a chalupy sa líši od lokality. Kým v turisticky obľúbených lokalitách, napríklad na Liptove, Donovaloch či vo Vysokých Tatrách je záujem o víkendové nehnuteľnosti stále, v menej atraktívnejších miestach dopyt klesol prudšie a s ním aj ceny.

„Momentálne evidujeme minimálny dopyt po rekreačných nehnuteľnostiach. Ich cena, najmä tých na vidieku, sa výrazne znížila v porovnaní s cenou rezidenčných nehnuteľností,“ hovorí M. Tomko. Podľa neho pri chatách na vidieku v horších lokalitch je pokles cien aj viac ako 30 percent, pri luxusných apartmánoch je pokles miernejší.

Napríklad ešte nedokončené apartmány Lebenski v Hornom Smokovci sa predávajú podľa veľkosti a podlažia od 240- až do 700-tisíc eur. Podľa internetovej stránky projektu je už predaných a rezervovaných viac ako polovica zo 40 luxusných apartmánov.

Podobný je dopyt aj po luxusných apartmánoch Elements v Tatranskej Lomnici. „Tieto rekreačné apartmány nepodliehajú trhovým trendom a riadia sa vyslovene jedinečnosťou vďaka zameraniu na špecifickú cieľovú skupinu,“ vysvetľuje Filip Žoldák, partner v realitnej kancelárii Herrys, ktorá ich predáva. Podľa neho už majú v ponuke len posledné dva apartmány.

Záujem pretrváva aj o apartmány pri golfových rezortoch napríklad v Hrubej Borši či v Šajdíkových Humenciach na Záhorí. Do výstavby rekreačných domov sa chce pustiť golfový rezort Sedín pri Galante. Rekreačné chatky plánuje stavať aj majiteľ golfového rezortu Golf Tále v Nízkych Tatrách.

Kde sa oplatí investovať

Podľa realitných odborníkov sa ešte oplatí zainvestovať do rekreačných nehnuteľností pri kúpeľoch či vodných plochách, ktoré sa nachádzajú do 150 kilometrov od Bratislavy. „Nikto totiž nechce tráviť pol dňa za volantom, aby si užil víkend,“ pripomína M. Tomko.

Napríklad veľká chata pri Slnečných jazerách v Senci sa predáva za takmer 280-tisíc eur. Kto by chcel niečo lacnejšie, môže sa zamerať na odľahlejšie regióny. Napríklad viničný domček aj s pivnicou pri Štúrove sa dá kúpiť za 24-tisíc eur.

Najlepšie sa podľa M. Tomka predávajú rekreačné nehnuteľnosti, ktoré majú nielen dobrú lokalitu, ale dokážu priniesť majiteľovi príjem z ich prípadného krátkodobého prenájmu. A to sú najmä apartmány v horách.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: