Piešťany sú známe kúpeľné mesto, ale okrem kúpeľného ostrova majú rekreačnú oblasť aj na Váhu pri vodnej nádrži Sĺňava, južne od mesta. Práve túto lokalitu si vybral developer ErgoRent so sídlom v Ružindole na stavbu rekreačných apartmánov s názvom Na Lodenici.

Ako upozornil Denník E, za firmou stojí podnikateľ Miroslav Kavuľa, ktorý je známy najmä ako veľký pestovateľ paradajok.

Projekt pre apartmánový komplex Na Lodenici poslal developer na posúdenie povoľovacím orgánom už na konci minulého roka. Na začiatku mája dostal povolenie od Okresného úradu v Piešťanoch. Ten rozhodol, že sa pri výstavbe apartmánov nebude posudzovať ich vplyv na životné prostredie (EIA).

Projekt tak môže pokračovať rýchlejšie, keďže proces EIA trvá bežne aj viac ako rok. Hladké odobrenie projektu je prekvapujúce aj vzhľadom na to, že sa má stavať v ochrannom pásme 2. stupňa liečivých zdrojov.

Úrad odporúča investorovi vybudovať apartmány vo variante 1. Tie by mali mať solárne panely na ohrev teplej vody na strechách budov.

V Piešťanoch pri Váhu pribudne viac ako 100 nových apartmánov
Apartmánový komplex Na Lodenici v Piešťanoch bude pozostávať zo štyroch budov (Vizualizácia: ErgoRent, zámer EIA)

Stovka apartmánov pri vode

Pri vodnej nádrži vyrastie komplex štyroch budov, kde bude dokopy viac ako sto apartmánov. Majú slúžiť len na rekreačné účely, nie na celoročné bývanie, čo bola podmienka mesta Piešťany. Nové apartmány sú vo veľmi lukratívnej lokalite na Rekreačnej ulici juhozápadne od centra Piešťan, tesne pri vodnej nádrži Sĺňava. Navyše miesto je dostupné z centra mesta aj pre cyklistov a peších po Nábreží Ivana Krasku.

Apartmány majú byť 2-, 3- a 4-izbové. V komplexe bude aj bazén, orientovaný smerom k Sĺňave, určený len pre obyvateľov apartmánov. Budova nebude ani príliš vysoká. Maximálna výška stavby je do 14 metrov a každý apartmánový dom bude mať štyri nadzemné podlažia.

Medzi budovami sa vytvorí zelený vnútroblok, ktorý by mal slúžiť na relax, šport a vyrásť na ňom by mali aj detské ihriská. Na časti pozemku bude vytvorený park a multifunkčná športová plocha napríklad pre tenis.

„Pôvodne sme plánovali výstavbu piatich apartmánových domov, ale nakoniec sme sa rozhodli pre výstavbu štyroch z toho dôvodu, že chceme urobiť projekt s väčším množstvom zelene,“ vysvetľuje Miroslav Kavuľa.

Pozitívom projektu je aj v tom, že autá nebudú mať prístup do vnútrobloku. Garáže budú polozapustené v zemi. Na povrchu bude len 19 parkovacích miest. V polozapustenej garáži bude priestor až pre 112 áut.

Investor odhaduje náklady na výstavbu na 31,3 milióna eur. Rád by ich dokončil už na jeseň budúceho roka. Začiatok výstavby je určený na jeseň tohto roka.

V Piešťanoch pri Váhu pribudne viac ako 100 nových apartmánov
Apartmánový komplex Na Lodenici vyrastie v Piešťanoch pri vodnej nádrži Sĺňava (Zdroj: ErgoRent, zámer EIA)

Komplex Na Lodenici má vzbudzovať pocit dovolenky

Investor dbal aj na architektúru apartmánových domov, aby nerušili rekreačný charakter územia. Za vizuálom projektu stojí architekt Andrej Serafin, ktorý je známy aj v zahraničí a pôsobí v Berlíne. Budovy sú navrhnuté tak, aby nepôsobili masívne a aby mali ich majitelia pocit, že sú na dovolenke.

„Z ulice pozorovateľ vníma len dva menšie bytové domy s členenými fasádami, množstvom zelene a ľahkými balkónmi,“ píše sa v zámere.

Apartmány majú veľké široké loggie, ktoré je možné využívať na spoločné večere a stolovanie. Na terasách developer sľubuje aj lamelové tienidlá, ktoré budú z dreva. Prízemné apartmány majú tiež navrhnuté veľké terasy. Izby majú veľké francúzske okná, ktoré dobre presvetľujú priestory.

Projekt už má aj vlastný web, ktorý slúži na rezerváciu záujmu o apartmány. Na webe sa však nespomínajú ceny apartmánov.

Investor vysvetľuje, že ceny zatiaľ nemá pevne stanovené, pretože čaká na aktuálne ceny stavebných materiálov. „Budeme sa snažiť ceny prispôsobiť podmienkam trhu, tak, aby boli aj pri nadštandardnom prevedení pre zákazníkov prijateľné. Rezerváciu apartmánov chceme spustiť na jeseň tohto roku,“ dodáva M. Kavuľa.

V Piešťanoch sa ceny väčších a luxusnejších bytov v novostavbách predávajú podľa realitných portálov od 250 do približne 300-tisíc eur.

Apartmánový komplex Na Lodenici

  • 131 parkovacích miest
  • 106 apartmánov
  • náklady na výstavbu 31,5 miliónov eur bez DPH
  • začiatok výstavby 3.kvartál 2023
  • koniec stavby 3.kvartál 2024

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: