Finančná skupina J&T, v ktorej je jedným zo spolumajiteľov milionár Patrik Tkáč, je už dlhodobo aktívna vo Vysokých Tatrách. Ich firmy, napríklad Tatry Mountain Resorts (TMR), vlastnia v slovenských veľhorách niekoľko luxusných hotelov, lanovky aj lyžiarske strediská.

Najnovšie plánuje byť aktívna priamo v centre Vysokých Tatier na Štrbskom Plese Na mieste starej ubytovne chce vybudovať apartmánový dom Nové centrum, píše sa v zámere na enviroportáli.

Investorom celej prestavby je síce oficiálne firma Sterin, ktorá sídli na Dvořákovom nábreží v Bratislave, čo je aj adresa River parku, kde majú sídlo viaceré firmy J&T. Hoci vlastníkom Sterinu je cyperská spoločnosť Kotipas Equity jej konateľkou je podľa obchodného registra Ivana Tkáč. Okrem tejto firmy figuruje aj v iných spoločnostiach spojených s J&T, ale aj vo viacerých firmách v likvidácii. Podľa informácii Finsideru je len menovkyňou Patrika Tkáča a nie príbuzná. P. Tkáč má sestru Andreu a jeho žena sa volá Iveta.

„Ide iba o zhodu mena,“ potvrdzuje hovorca J&T Real Estate Daniel Suchý. Potvrdzuje však, že JTRE je v tomto porojekte v úlohe developerea.

Zbúrať a postaviť

Navrhovaný projekt apartmánového domu bude stáť na mieste budovy pôvodnej štvorposchodovej Turistickej ubytovne SHB na Štrbskom Plese. V súčasnosti je v ubytovni využívaných 80 lôžok. Za obeť novým apartmánom padne aj vedľajšia budova garáží a ubytovanie. Parkovisko pred ubytovňou má 62 parkovacích miest, to sa tiež prestavia, rozšíri a premiestni z časti do podzemia. V podzemnej garáži bude 156 miest.

„Ide o staré budovy, postavené odhadom v prvej polovici 20. storočia, ktorých technický stav je nevyhovujúci a ktoré budú predmetom búracích prác, aby sa uvoľnil priestor pre vybudovanie novostavby Apartmánového domu,“ píše sa v zámere.  Budova ubytovne bola niekoľkokrát prestavovaná a boli k nej dostavané hospodárske objekty vo dvore.

Budova nie je pamiatkovo chránená. V katastri nehnuteľností nemá uvedené, že by bola Národná kultúrna pamiatka. Ako majiteľ parcely je tam uvedená firma Forespo Helios 1, ktorú médiá označujú ako blízku J&T. Firma s podobným názvom Forespo Helios 2 chce podľa Hospodárskych novín vo Veľkej Lomnici novú štvrť za 25 miliónov eur.

JTRE plánuje spustiť výstavbu hneď po získaní všetkých potrebných povolení. Konkrétny termín závisí od dĺžky celého procesu povoľovania. „Predpokladáme, že samotná výstavba by potom mala trvať zhruba 2,5 roka, avšak vo vysokohorskom prostredí môžu trvanie prác výraznejšie ovplyvňovať poveternostné podmienky,“ vysvetľuje D. Suchý. Keďže projekt je v štádiu prípravy, je podľa neho predčasné hovoriť o výške nákladov.

Centrálna poloha prinesie nové námestie

Nový apartmánový dom bude umiestnený priamo v centre Štrbského Plesa. Zo západnej, severnej a východnej strany je obklopený lesom. Na južnej strane leží križovatka ulíc K vodopádom, Kúpeľná a Poštová. Neďaleko je napríklad Grand hotel Kempinski, ktorý tiež patrí JTRE. K portfóliu TMR patrí na Štrbskom Plese napríklad aj hotel Fis.

Nový apartmánový dom bude 5-podlažný s pôdorysom v tvaru písmena C s podkrovím a so sedlovou strechou. „Bude tak zapadať do prostredia a bude zvyšovať jeho atraktivitu,“ tvrdí developer. V podkroví budú technické priestory slúžiace na prevádzku budovy. Spolu má mať dom 129 apartmánov od jedno až po štvorizbové. Naviac (78) bude dvojizbových.

Investor plánuje revitalizovať aj priestor okolo budovy, kde vznikne miesto so zeleňou a chodníkmi pre peších na streche nad podzemnou garážou. Pešia zóna s námestím bude aj pred objektom. To môže byť využité na rôzne spoločenské podujatia alebo voľnočasové aktivity.

Stavba bude mať vytvorené pred hlavným vstupom do objektu zelené nádvorie s terasami patriacimi k bistru Mondieu a Apré Ski baru.

J&T ide zbúrať starú ubytovňu na Štrbskom Plese. Namiesto nej postaví luxusné apartmány
Apartmánový dom Nové centrum nahradí starú turistickú ubytovňu (Zdroj: Sterin)

Apartmánový dom Nové centrum bude dýchať luxusom

Architektúra objektu má brať ohľad na horské podnebie, v ktorom sa bude nachádzať. Investor preto chce použiť prírodné materiály ako drevo a kameň. Na fasádach sa budú striedať opticky dva druhy dreva, svetlé a s tmavošedou povrchovou úpravou. Použitý bude aj svetlý lomový kameň, čo dodatočne vizuálne člení fasádu.

Okná  a dvere budú z hliníka alebo z plastových profilov. Na balkónoch bude zábradlie v kombinácii kovu a dreva a na niektorých balkónoch bude zábradlie z mliečneho skla. Strešná krytina bude z falcovaného ušľachtilého plechu.

Na prvom nadzemnom podlaží budú obchodné priestory. Tieto prevádzky budú primárne určené ubytovaným a zeleň záhonov v nádvorí ich bude oddeľovať od čisto verejného priestoru námestia. Navštíviť ich budú môcť aj peší okoloidúci turisti.

O tom, že apartmánový dom má byť luxusný, svedčí aj to, že hlavný vstup do objektu bude architektonicky zvýraznený, čo má podčiarkovať jeho exkluzivitu, píše sa v zámere. Vo vstupnej hale nebude chýbať ani lounge – salónik s kozubom a pohodlnými sedačkami.

Iné tatranské budovy čakajú na revitalizáciu

Vo Vysokých Tatrách je ešte viacero budov, ktoré čakajú na nového majiteľa či opravu. Zatiaľ stále hyzdia okolie s luxusnými hotelmi. Finsider už na jar písal, že  v Hornom Smokovci sa rekonštruuje budova bývalej zotavovne Nový Život. Socialistická zotavovňa sa premení na luxusné apartmány. Dokončenie rekonštrukcie je naplánované na jar 2024.

Iné budovy sa zatiaľ rekonštrukcie nedočkali. Napríklad národná kultúrna pamiatka Vila Széchenyi v Tatranskej Lomnici stále chátra. Jej majiteľ je podnikateľ Miroslav Jevický, ktorý pred dvomi rokmi tvrdil pre Korzár, že vilu chce zrekonštruovať a urobiť v nej aj múzeum.

V Starom Smokovci chátra aj tamojší amfiteáter a budova vedľa neho. V Novom Smokovci zase čaká na svoju obnovu pamiatkovo chránený hotel Európa. Pred tromi rokmi sa rozbehla jeho rekonštrukcia. Eseročka Royal Palace chce z neho urobiť opäť kúpeľný hotel. Novootvorený hotel by mal mať 112 izieb.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: