Projekt Ovocné sady v bratislavskej Trnávke láka záujemcov o byty billboardom, ktorý hlása, že k bytu dostanú parkovacie miesto zadarmo. Pritom na webe firmy stojí vonkajšie parkovanie 7,5 tisíca eur a v garáži dokonca 14 400 eur. Takže kupec môže výrazne ušetriť, čo je v čase, keď sa v Bratislave zavádza rezidenčné parkovanie lákavý bonus. Za projektom je developer J&T Real Estate.

Jeho hovorca Daniel Suchy tvrdí, že benefit je vo forme vonkajšieho parkovacieho miesta v cene bytu. Ako ďalší benefit spomína, že klientom zmluvne garantujú cenu bytu bez možnosti jej navýšenia o infláciu.

Podobne postupuje aj Penta Real Estate a neuplatňuje v žiadnych projektoch inflačné doložky. „Klientovi garantujeme cenu bytu, pri ktorej si ho zazmluvnil, bez rizika vyššej ceny, čo považujeme v súčasnej dobe dvojcifernej inflácie za benefit,“ vysvetľuje Lenka Vargová, hovorkyňa Penta Real Estate.

Aj tento príklad ilustruje, že situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa pomaly obracia v prospech kupujúcich. Budú si môcť vyberať benefity a zjednávať cenu aktívnejšie ako v minulosti, keď nové byty boli predané už vo chvíli, keď boli ešte len nakreslené na papieri.

Bonusy v cene bytu

Na začiatku roka pre Finsider analytici potvrdili, že niektorí developeri už vlani začali ponúkať rôzne bonusy či benefity, aby byty rýchlejšie predali. Tento trend by mal pokračovať aj v tomto roku, lebo málokto chce držať v portfóliu „ležiaky“.

Zaužívaným benefitom okrem parkovacieho státia je aj pivničná kobka v cene bytu. To ponúka aj J&T v projekte Ovocné sady. Kupujúci môže vďaka tomu môže ušetriť niekoľko tisíc eur.

Zľavy v desiatkach tisíc eur, parkovanie alebo kuchyňa zadarmo. Developeri lákajú kupujúcich na byty
Develepor J&T Real Estate zľavy na byty nesľubuje, záujemcov láka na parkovanie zadarmo (Foto: Mário Skyba)

„Poskytovanie zliav je bežný nástroj predaja, využíva sa v čase slabšieho dopytu, ktorý je podmienený napríklad sezónou, situáciou na realitnom trhu alebo celkovou ekonomickou situáciou,” vysvetľuje D. Suchý.

Okrem toho stavebník môže k cene bytu pribaliť nadštandardné vybavenie, ako je klimatizácia, stropné chladenie, vonkajšie žalúzie či kuchynskú linku.

„Evidujeme aj rozpočet na zariadenie bytu v nejakom štúdiu. Vo veľmi malej miere sú ponúkané aj akciové ceny, prípadne zľavy pri rôznych formách financovania kúpy nehnuteľnosti,“ vraví Peter Parubský, PR manažér portálu Nehnuteľnosti.sk. Takéto benefity používajú developeri napríklad vtedy, keď spustia predaj nového projektu a potrebujú splniť istý predpredaj za účelom získania bankového financovania výstavby.

Vždy ide o motiváciu developera. Po dosiahnutí určitého míľnika vo výstavbe, ako je napríklad ukončenie základov či hrubej stavby, musí plniť určité kvóty predaných bytov. „Na základe toho sa rozhoduje ako silno bude motivovať potenciálnych kupujúcich,“ hovorí P. Porubský.

Predpredaj aj dopredaj so zľavou

Výška benefitov závisí aj od toho, ako ďaleko sa daný projekt nachádza od kolaudácie a koľko percent bytov má už vypredaných. Napríklad pri výpredaji posledných bytov, ak je dopyt vysoký, nemajú developeri snahu ponúkať zľavy na byty či benefity. To sa deje aj v projekte Guthaus, kde Corwin dopredáva posledné byty.

„Keďže sme už viac ako rok nemenili ceny, vieme byty ponúknuť za veľmi výhodných podmienok, ktoré nie je potrebné podporovať zľavami alebo inými bonusmi,” povedal v januári šéf marketingu developera Corwin Michal Hájek.

Väčší developeri majú výhodu oproti menším, pretože nepotrebujú voľné byty predať hneď. „Naša stratégia predaja ostáva dlhodobo rovnaká. Byty v projektoch dávame do predaja postupne v balíkoch, čím reflektujeme situáciu na trhu a rozkladáme si predaj v čase,“ vysvetľuje L. Vargová.

Podľa nej ponuka voľných bytov v novostavbách v Bratislave je aktuálne na úrovni približne 3 000 voľných bytov, takže nie je privysoká. „Tým pádom nie sme v strese, že by ponuka prevyšovala dopyt,“ tvrdí.

Zľavy v desiatkach tisíc eur, parkovanie alebo kuchyňa zadarmo. Developeri lákajú kupujúcich na byty
Developer núka zľavy na byty v projekte Čerešne až do výšky do 50-tisíc eur. (Vizualizácia: ITB)

Vysoké zľavy na byty a bývanie na skúšku

Iný prístup zvolil menší developer ITB. Začiatkom roka spustil predaj tretej etapy projektu Čerešne v bratislavskej Dúbravke. Záujemcovia si môžu za zvýhodnené uvádzacie ceny, ktoré sú platné len do začatia výstavby, vybrať byty s cenovým zvýhodnením až do výšky 50-tisíc eur pri 3-izbovom byte.

Z druhej fázy výstavby, ktorá je už skolaudovaná, zase developer dopredáva veľké 4- a 5- izbové byty so zľavou do 23-tisíc eur.

Novinkou medzi benefitmi je, si bývanie v byte v Čerešniach najskôr vyskúšať. „Po podpísaní rezervačnej zmluvy a zaplatení vratnej kaucie si záujemca o bývanie na skúšku prevezme kľúče od 4-izbového vzorového bytu na dve noci,“ vysvetľuje Denisa Hayossiová, hovorkyňa ITB Developmentu. Ak potenciálneho kupcu  skúšobné bývanie nepresvedčí, môže od rezervačnej zmluvy bez poplatku odstúpiť a developer mu vráti celú výšku rezervačného poplatku. Ako kaucia slúži záloha z rezervovaného bytu vo výške 3 000 eur.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: