V prvom štvrťroku tohto roku na Slovensku ceny nehnuteľností pokračovali v poklese. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa znížili o 3,9 percenta. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) klesli ceny vo všetkých krajoch. Najvyšší pokles cien centrálna banka zaznamenala v Košickom, Prešovskom a Bratislavskom kraji.

Analytik NBS Roman Vrbovský vysvetľuje, že v Košickom kraji k poklesu cien prispeli najmä ceny bytov v okresoch Košice II a Košice IV. V Prešovskom kraji hral zase hlavnú úlohu pokles cien v okresoch Poprad, kde ceny bytov klesli o 14 % v priebehu jedného štvrťroku, a Prešov. V Bratislavskom kraji sa znížili ceny vo všetkých okresoch, najvýraznejší vplyv na celkovú cenu mali okresy Bratislava I a Bratislava V.

Priemerná cena za jeden štvorcový meter nehnuteľností na bývanie dosiahla 2 556 eur za štorcový meter. Priemerná cena domov dosahuje 1 931 eur za štorcový meter, čo predstavuje pokles o 2,2 percenta. Byty zlacneli o 3,7 percenta na 2 796 eur za meter.

V porovnaní s vrcholom, ktoré ceny nehnuteľností na Slovensku dosiahli minulý rok v júli, sa ceny bývania znížili už o 6,9 percenta.

Napriek kvartálnemu poklesu je bývanie na Slovensku drahšie ako pred rokom. Oproti prvému štvrťroku minulého roku sú nehnuteľnosti na Slovensku drahšie o 1,8 percenta. To predstavuje najnižší medziročný nárast od roku 2015.

Priemerné ceny bývania na Slovensku (€ za m2)

Lacnejšie domy aj byty. Nehnuteľnosti už zlacneli o takmer sedem percent
Zdroj: United Classifieds, NARKS, NBS.

Analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik vraví, že pokračujúci pokles cien nehnuteľností sa na základe správ z trhu dal očakávať. „Aj napriek tomu, že sa tempo poklesu oproti 4. kvartálu 2022 zdvojnásobilo, stále je to výrazne menej ako očakávania potenciálnych kupujúcich. Sťažený prístup k hypotékam kvôli vysokým úrokovým sadzbám v kombinácii s vyčkávaním na výraznejší pokles cien spôsobil zásadné zabrzdenie trhu novostavieb aj starších nehnuteľností,“ hovorí M. Búlik

Keďže situácia sa v ďalších mesiacoch pravdepodobne nezmení, môžeme podľa M. Búlika popri čoraz nižšom dopyte po hypotékach čakať aj pokračujúci pokles cien nehnuteľností. „Je však málo pravdepodobné, že by tento rok pokles dosiahol medziročne viac ako 10 %,“ dodal.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: