Získať hypotéku bude od júla ťažšie. Žiadateľom o úver bude musieť zostať z ich čistej po zaplatení splátok väčšia rezerva. To znamená, že si budú môcť zobrať nižší maximálny úver ako v súčasnosti.

Jedno z pravidiel Národnej banky Slovenska, ktorým sa banky musia riadiť pri poskytovaní úverov, hovorí, že žiadateľovi o pôžičku musí po zaplatení všetkých splátok z čistého platu, z ktorého najprv odpočítame životné minimum, zostať aspoň 40 percent. A práve životné minimum sa od 1. júla zvýši. To znamená, že maximálna čiastka, ktorú možno vynaložiť na splátky, klesne. Pre rastúce úrokové sadzby to môže množstvo záujemcov o úver donútiť k tomu, aby si zobrali nižšiu hypotéku.

Dnes je životné minimum na úrovni 234,42 eura. Od apríla by sa malo zvýšiť o 14,7 percenta na 268,88 eura. Napríklad ak niekto zarába v čistom tisíc eur mesačne a zatiaľ nemá žiadne úvery, môže si dnes zobrať hypotéku, pri ktorej bude mesačná splátka dosahovať najviac 459,35 eura. Od júla to bude už len 438,67 eura. V skutočnosti splátka hypotéky musí byť ešte nižšia. Banky totiž musia pri tomto výpočte rátať s úrokovou sadzbou navýšenou o dve percentá. Ak napríklad má niekto dostať štvorpercentný úrok, musí sa do maximálnej splátky úveru zmestiť aj v prípade šesťpercentného úroku.

Maximálna hypotéka už klesla o desaťtisíce eur

„Zmena výšky životného minima sa priamo prejaví v znížení maximálnej výšky úveru, ktorý môže klient v bankách získať. Znižuje totiž disponibilný mesačný príjem klienta a teda aj to, akú vysokú splátku môže splácať. Ak niekto uvažuje o kúpe bytu alebo domu v najbližších mesiacoch, má pre neho zmysel poponáhľať sa,“ vraví senior analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec.

Žiadateľ, ktorý v čistom zarába tisíc eur, si môže podľa súčasných pravidiel zobrať hypotéku na 30 rokov s úrokom vo výške 4,5 percenta v maximálnej výške 72 674 eur. Od júla maximálna suma úveru klesne na 69 403 eur. Ak niekto zarába 1 500 eur, bude si môcť od júla požičať najviac 116 866 eur, kým dnes to je ešte 120 137 eur.

Aj keď to predstavuje pokles len o pár tisíc eur, v porovnaní so začiatkom minulého roku, keď boli úroky ešte nízke, maximálna výška úveru klesla o desaťtisíce eur. Napríklad pri úroku vo výške 0,5 percenta a 30-ročnej splatnosti úveru si mohol začiatkom minulého roku žiadateľ s čistým príjmom 1 500 eur, požičať až 144-tisíc eur. V júli maximálna suma úveru pri tomto príjme bude nižšia už o vyše 27-tisíc eur.

So žiadosťou sa treba poponáhľať

Keďže mnohí ľudia berú úvery vo výškach, ktoré sa blížia dovoleným limitom, tieto zmeny znamenajú, že si budú môcť prostredníctvom hypotéky dovoliť kúpiť menšiu nehnuteľnosť. Ceny bytov síce v posledných dvoch štvrťrokoch klesli, no stále sú vyššie ako pred rokom.

Produktový špecialista na úvery Finportal spoločnosti Štefan Dutka upozorňuje, že väčší problém so získaním hypotéky v požadovanej výške môžu mať viacčlenné domácnosti, ktoré nedisponujú nadštandardným príjmom. V ich prípade môže byť rozdiel v maximálnej hypotéke v porovnaní so súčasnosťou aj 10-tisíc eur.

„Klienti, ktorým zmena životného minima ovplyvní maximálnu výšku hypotéky a chcú vyžiť ešte zostávajúci priestor, mali by si ju dať schváliť do 30. 6.2023, pretože nestačí podanie žiadosti ale už jej schválenie do uvedeného termínu. Banky pracujú s výškou životného minima v čase schvaľovania, nie podania žiadosti, pričom následne na čerpanie hypotéky budú mať šesť mesiacov,“ vysvetľuje Š. Dutka. Ak si niekto ešte nenašiel vhodný dom či byt, môže využiť hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Tú v súčasnosti ponúkajú dve banky. Žiadateľ o úver tak má následne podľa Š. Dutku až šesť mesiacov na to, aby si našiel vhodnú nehnuteľnosť.

I. Kahanec vraví, že „odkladanie žiadosti o hypotéku nesie so sebou aj riziko toho, že sa zvýšia úrokové sadzby, čo tiež zníži maximálnu výšku hypotéky pre klienta.“ Záujemcom o úver zároveň odporúča, aby si podanie žiadosti nenechávali na poslednú chvíľu, keďže banky môžu začať aplikovať nové životné minimum už v júni. „Dôvodom je, že si banky budú overovať, či bude klient schopný splácať hypotéku aj od júla 2023,“ tvrdí I. Kahanec z Brokerie.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: