Zanedbaný brownfield na Mlynských nivách sa zmení na príjemnú obytnú štvrť s množstvom zelene s priliehavým názvom Mlynárka. Premena územia bude v rukách skúseného developer YIT Slovakia a dvoch architektonických kancelárii Sadovsky&Architects a Marko&Placemakers.

YIT má za sebou už hotový projekt premeny starej pradiarne na kancelárie a v tesnej blízkosti dokončuje obytný blok Zwirn. Tieto projekty svedčia o tom, že aj nová výstavba by mala byť kvalitná, moderná a bude dbať aj na verejný priestor.

Tento fínsky developer predstavil prvú etapu svojho nového projektu Mlynárka na konci minulého roka, keď dal tento polyfunkčný projekt posúdiť z pohľadu vplyvov na životné prostredie (EIA).

Dva bloky so stovkami bytov

V rámci prvej etapy polyfunkčných budov by mali vyrásť tri bloky (B, C a E). Dva bloky(B, C) budú slúžiť na bývanie, kým blok E bude kancelársky. Pri budovách by mala vyrásť aj občianska vybavenosť a služby v aktívnom parteri.

Kancelárska budova by mala byť najvyššia v celom projekte s 12 nadzemnými podlažiami. Pri budove vznikne aj malé námestie s názvom „Office plaza“. Obytné budovy budú mať maximálne osem nadzemných podlaží, píše investor v dokumentácii.

V bytovkách by malo vzniknúť stovky nových jedno- až po štvorizbových byty. V bloku B ich bude 228, v bloku C zase 229. Väčšina (260 bytov) by malo byť jedno- alebo dvojizbových. Najmenej (18) bude štvorizbových. Časť prízemných bytov bude mať predzáhradky, na najvyšších zas budú veľké terasy.

„Posledné podlažia domov sú navrhované ako ustúpené, pričom majú pripomínať strešnú krajinu v podobe terás. Extenzívne zelené strechy bytových domov budú doplnené fotovoltickými panelmi,“ píše sa v návrhu. V parteri bytového domu C bude umiestnená materská škola.

Výhodou pre budúcich obyvateľov by mali byť aj spoločné priestory na námestí pri kancelárskej budove. Developer tam uvažuje nad vznikom tržnice a priestorom pre spoločenské a kultúrne podujatia. Verejný priestor okolo budov by tak mal žiť komunitných životom.

Na Nivách pribudnú stovky bytov v projekte Mlynárka
V projekte Mlynárka pribudnú stovky nových bytov i park. Vizualizácia: YIT Slovakia

Mlynárka ponúkne aj nájomné byty

YIT Slovakia plánuje v projekte Mlynárka ponúkať aj nájomné byty. Tie by mali pribudnúť v rámci dohody s mestom Bratislava. Magistrát dovolí developerovi postaviť viac bytov, ako mu to umožňuje súčasný Územného plán (ten má byť zmenený), a na oplátku YIT Slovakia odovzdá mestu časť bytov ako nájomné.

Presný počet bytov developer nechcel ešte prezradiť. „V súčasnosti je ešte veľmi predčasné hovoriť o konkrétnych číslach v celom rozsiahlom areáli, ktoré závisia od budúcich rokovaní, vzájomnej koordinácie a dohode s mestom Bratislava a mestskou časťou Ružinov,“ hovorí pre Finsider Radek Pšenička, riaditeľ Urban a biznis developmentu YIT Slovakia. Investor tiež uvažuje o výstavbe nájomných bytov aj v spolupráci s inými súkromnými investormi.

Pšenička tiež nevylučuje, že odložené bloky D a F sa časom zmenia na komerčné prípadne nájomné byty. „S týmto predpokladom sme uvažovali pri vypracovaní a prerokovaní Urbanistickej štúdie a následnej žiadosti o zmenu Územného plánu,“ dodáva.

Zelený vnútroblok aj cyklochodník

V Mlynárke by malo byť aj dostatok zelene. Napríklad stromy by mali byť vysadené aj nad podzemnými garážami vo vnútrobloku. V rámci parku vznikne aj retenčná nádrž na zadržiavanie dažďovej vody.

Centrálny park medzi budovami by mal tvoriť vlastný ekosystém a mikroklímu. Mal by byť prístupný aj verejnosti. V projekte sa uvažuje aj nad cyklotrasou a parkovacími miestami pre bicykle.

Parkovanie bude umiestnené prevažne v podzemí. Celkovo má vzniknúť skoro tisíc parkovacích miest, z toho len 87 bude na povrchu. Stavať by sa malo začať na konci roku 2025 a výstavba prvej etapy by mohla trvať päť rokov. YIT v budúcnosti v tejto lokalite plánuje dostavať ešte druhú administratívnu budovu a hotel. Tieto ešte nie sú projekčne pripravené.

Na Nivách pribudnú stovky bytov v projekte Mlynárka
Mlynárka vyrastie na zanedbanom brownfielde na Mlynských nivách. (Zdroj: YIT Slovakia)

Mlynárka v číslach

  • počet bytov: 457
  • predpokladané náklady: 150 miliónov eur
  • počet parkovacích miest: 996
  • začiatok výstavby: druhý kvartál 2023
  • ukončenie stavby: polovica roku 2025

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: