Okrem menších miest sa na Slovensku stavajú nové byty aj vo väčších dedinách. A nedeje sa tak iba v okolí Bratislavy, ktorá je známa svojimi satelitnými obcami.

V trojtisícovej dedine Nitrianske Pravno pri Prievidzi sa investor chystá postaviť šesť bytoviek so šiestimi podlažiami, pod názvom bytový rezort Mlynár. Zámer, ktorý podal na povoľovacie orgány na konci októbra, zdôvodňuje dopytom po bývaní v tomto regióne.

Núka sa vysvetlenie, že dopyt po bývaní je v tejto lokalite aj vďaka fabrike Slovaktual. Tá je s tržbami viac ako 100 miliónov eur najväčším výrobcom plastových a hliníkových okien a dverí na Slovensku. Sídli v neďalekom Pravenci a dáva prácu viac ako šiestim stovkám zamestnancov.

Zástupca investora Peter Valentín však pre Finsider hovorí, že to nie je dôvod na plánovanú výstavbu. Ide podľa neho o bežný rozvoj obce, pričom ráta, že byty budú určené na predaj, ale aj na prenájom.

Stovka bytov s veľkorysou výmerou

Väčšina z takmer 130 bytov bude dvojizbových (104) a len 22 bude trojizbových. Menšie byty budú mať 60 metrov štvorcových, kým väčšie až 90 metrov štvorcových. To je pomerne veľkorysá rozloha oproti bežným bytom v Bratislave, ktorých rozloha sa v posledných rokoch scvrkáva.

Parkovacie miesta v okolí bytoviek budú na povrchu a má ich byť vybudovaných viac ako 150. Náklady na projekt investor v projekte odhaduje na 11,5 milióna eur s tým, že ich výška sa môže meniť na základe zmeny cien stavebných prác a materiálov. P. Valentín už uvádza vyššiu sumu nákladov okolo 2,7 milióna na jednu bytovku. Všetkých šesť by tak stálo 16,2 milióna eur.

Názov projektu Mlynár vznikol tak, že dedo P. Valentína bol mlynár. Podľa neho sa síce byty stavajú aj v neďalekej Prievidzi, ale málo a nie každý chce bývať v meste. Plán investora je stavať bytovky postupne podľa dopytu. „Asi každé dva až tri roky postavíme jednu bytovku,“ vysvetľuje investor, ktorý má viacero biznis partnerov.

Bytovky v Nitrianskom Pravne majú byť energeticky úsporné a budú mať tepelné čerpadlá na streche. Investor počíta v zámere so začiatkom výstavby v júni 2024 a dokončené by mohli byť o štyri roky neskôr v roku 2028.

Vzhľadom na pomalosť povoľovacieho konania na Slovensku sú to dosť odvážne plány, čo uznáva aj investor. „Pri našej prehnitej štátnej správe to asi nie je reálne,“ priznáva P. Valentín.

Neďaleko Prievidze vznikne viac ako 120 bytov, Žiar nad Hronom zase stavil na novú štvrť s domami
Projekt Mlynár prinesie takmer 130 bytov (Zdroj: Mlynár)

Ceny sú s veľkým rozptylom

Ceny holobytov v projekte Mlynár sa budú pohybovať od 2 200 do 2 300 eur za meter štvorcový. Čiže dvojizbový byt s rozlohou 60 m2 by mal stáť okolo 132-tisíc eur. V predpredaji bude investor ponúkať zľavy prípadne aj parkovacie miesto v cene bytu. Tieto ceny sú mierne nad priemernými cenami v neďalekej Prievidzi, ktoré je vzdialená 10 kilometrov.

Ceny starších a menších trojizbových bytov v Prievidzi a okolí sa pohybujú od 90-tisíc eur vyššie. Za veľký (90m2 byt) a po rekonštrukcii záujemca môže zaplatiť aj 140-tisíc. Byty rovnakej veľkosti ponúka aj nový projekt Mlynár. Menší dvojizbák s rozlohou 50 m2 sa v Prievidzi dá kúpiť už za 65-tisíc eur, ale obnovený a väčší stojí aj 95-tisíc. Ceny dvojizbového bytu s rozlohou ako v projekte V Nitrianskom Pravne sa pohybujú od 75-tisíc eur vyššie.

V Prievidzi vzniklo alebo vzniká v posledných rokoch niekoľko bytových projektov. Bytový komplex Lúčky sa skladá z troch bytových domov, v ktorých nebudú chýbať veľké terasy. V jednom bloku by malo byť 26 bytov. Nachádza sa v časti Prievidza – Žabník a dostavaný by mal byť na budúci rok. Byty v ňom sa už predávajú na realitných portáloch, ale bez uvedenia ceny.

Ďalší projekt priamo v meste je Riverside. Štyri bloky prinesú 160 bytov, v každom ich je 40. V neďalekých Bojniciach sa predávajú apartmány priamo pod zámkom. Majú byť dokončené v tomto roku. V tejto lokalite pribudne 50 apartmánov.

V Žiari nad Hronom stavili na stovky rodinných domov

Neďaleko Nitrianskeho Pravna je okresné mesto Žiar nad Hronom. Je známe najmä hlinikárňou Slovalco, ktoré bola vlani odstavená pre vysoké ceny elektriny. O prácu prišlo skoro 300 zo 400 zamestnancov. Napriek tomu sa v tomto meste, kde sa posledných 30 rokov bytová výstavba takmer nekonala, ide stavať. Ale nie bytovky.

Investor, spoločnosť Esty, stavila na veľkú štvrť s rodinnými domami s názvom IBV Žiar nad Hronom Západ. Doteraz si Žiarčania, pokiaľ chceli bývať v dome, skôr stavali domy v okolitých dedinách najmä v Lutile, ktorá je vzdialená len kilometer severne od mesta. Teraz sa Žiar nad Hronom rozšíri smerom na západ.

Podľa zámeru, ktorý investor podal na úrady na konci leta a nedávno dostal povolenie v procese posudzovania na životné prostredie (EIA), má v lokalite pri zimnom štadióne smerom na dedinu Lovča vyrásť viac ako sto rodinných domov. Väčšina z nich (94) bude samostatne stojacich a 12 bude v radovej zástavbe. Stavebných pozemkov je v lokalite až 106.

Pozemky na domy sa budú rozprestierať na šiestich až deviatich ároch a pri každom bude miesto pre tri autá. Celkovo tam vznikne 318 parkovacích miest.

Developer chce pripraviť len pozemky a inžinierske siete a výstavba domov bude na ich budúcich majiteľoch. Pozemky aj so stavebným povolením by mali byť pripravené na začiatku roku 2025. Celkové náklady na vybudovanie infraštruktúry investor odhaduje na 2,3 milióna eur.

Ceny domov sa v Žiari nad Hronom a okolí pohybujú od 200-tisíc eur vyššie podľa rozlohy, stavu a vzdialenosti od mesta. Napríklad v Lutile sa predáva čiastočne zrekonštruovaný dom s rozlohou 244 metrov štvorcových za 199-tisíc eur na viac ako deväťárovom pozemku. Novostavba domu vo vzdialenejšej dedine Prestavlky s rozlohou necelých 90 m2 sa predáva za 235-tisíc eur.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: