Dotácie pre minimálne 30-tisíc rodinných domov v celkovom objeme viac ako pol miliardy eur. Hromadná obnova rodinných domov bude financovaná z plánu obnovy. Projekt by mal najrýchlejším záujemcom, ktorí budú zároveň spĺňať všetky podmienky, zaplatiť polovicu nákladov na zateplenie strechy, fasády domu, výmenu okien a dverí či prechod na obnoviteľné zdroje energie.

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) chce mať takto v roku 2024 obnovených prvých 18-tisíc projektov. Prvá výzva by mala byť zverejnená už na jeseň budúceho roka. Dôležité bude, aby majitelia domov mali ako dofinancovať zvyšných 50 percent nákladov na obnovu ich domov. Maximálna dotácia pre jedného žiadateľa by mala byť vo výške 16 600 eur.

Redakcia Finsideru pripravila niekoľko odpovedí na otázky, ktoré obnova rodinných domov z novej dotačnej schémy vyvoláva.

V článku sa dozviete:

Kto dostane dotáciu na rodinný dom?

Peniaze dostane prvých 30-tisíc uchádzačov z ktorejkoľvek časti Slovenska, ktorí na to budú spĺňať podmienky. Konkrétne požiadavky by mala SAŽP zverejniť koncom tohto roka na novej webovej stránke. Primárnym cieľom je obnoviť rodinné domy staršie ako 15 rokov, ktoré sú určené na bývanie. Žiadosť bude podávať majiteľ nehnuteľnosti alebo skupina majiteľov.

Riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť (BPB) Katarína Nikodemová, tvrdí, že potenciálny počet uchádzačov môže byť pomerne veľký. Podľa minuloročného prieskumu plánujú obnovu štyria z desiatich vlastníkov rodinného domu staršieho ako desať rokov. V súčasnosti tak môže ísť minimálne o 390-tisíc potenciálnych ľudí, ktorí by mohli mať o dotáciu záujem.

Aká je výška dotácie na obnovu?

SAŽP poskytne úspešnému uchádzačovi 50 percent celkových nákladov na obnovu rodinného domu. V súčasnosti sa hovorí o maximálnej sume na úrovni 16 600 eur. Zvyšok rekonštrukcie bude musieť vlastník nehnuteľnosti zaplatiť zo svojho alebo prostredníctvom úveru z banky. Dôležité preto bude, aby majitelia domov mali ako dofinancovať zvyšnú polovicu nákladov na obnovu ich domov.

Banky a stavebné sporiteľne sú ochotné so SAŽP spolupracovať, aby do budúcoročného leta pripravili finančné produkty, ktoré budú môcť poskytnúť zvýhodnené úvery na dofinancovanie zvyšnej časti investície. BPB navrhuje, aby boli pri úveroch zvýhodnení uchádzači, ktorí sa rozhodnú pre energeticky efektívnejší alebo udržateľnejší projekt.

Obnova rodinných domov
Obnova rodinných domov bude stáť pol miliardy eur. (zdroj: Freepik)

Aké práce zahŕňa obnova rodinných domov?

Primárnym cieľom je ekologickejšie bývanie, ale aj nižšie účty pre majiteľov nehnuteľnosti. Záujemca o dotáciu bude musieť po obnove deklarovať, žeenergetickú náročnosť domov znížila minimálne o 30 percent. Majitelia na potrebujú energetický certifikát na stav rodinného domu pred a po rekonštrukcií.

Peniaze sú určené na takzvanú zelenú obnovu rodinného domu majú pomôcť pri celom komplexe opatrení. Napríklad na zateplenie fasády alebo strechy domu, výmenu okien a dverí, výmenník na ohrev teplej vody, kúpa solárnych a fotovoltaických panelov či prechod z kúrenia drevom na plyn.

V pláne sú aj zelené opatrenia ako napríklad kúpa kompostérov, koncept zelenej strechy,zachytávanie dažďovej vody alebo vonkajšie žalúzie či pergoly. Tieto opatrenia by mali reagovať aj na zhoršujúca sa klimatickú krízu vo svete.

Kde a kedy môžu ľudia žiadať o dotáciu?

SAŽP by mala prvá výzvu spustiť na jeseň budúceho roka. Celkovo má projekt trvať od roku 2022 až do roku 2026. Agentúra hovorí, že chce mať takto v roku 2024 obnovených prvých 18-tisíc projektov. Celkovo je to vyhradených 528,2 milióna eur z plánu obnovy. Žiadosti sa budú primárne podávať elektronicky.

Zároveň je v pláne otvoriť desať regionálnych kancelárií, ktoré pomôžu ľuďom pri žiadostiach. Osem z nich by sa malo nachádzať v krajských mestách. V kanceláriách budú zamestnanci pomáhať s procesom žiadosti najmä starším ľuďom a tým, ktorí sú menej technicky zdatní. Prvá by sa mala otvoriť mesiac pred prvou výzvou.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: