Vodiči, ktorí využívajú auto, ktoré potrebuje AdBlue, si siahnu hlbšie do vrecka. Podľa spoločnosti Coface ceny AdBlue od polovice septembra do polovice októbra vzrástli o 60 percent.

„Distribútori zároveň skrátili garanciu cien na dni a rast cien bude pravdepodobne pokračovať, kým sa neobnoví výroba AdBlue v najväčších chemických závodoch,“ vraví generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Jan Čarný.

AdBlue je potrebné pre fungovanie moderných naftových motorov. Bez tejto tekutiny by nedokázali splniť emisné normy oxidov dusíka. „Kým bežné osobné vozidlo spotrebuje na tisíc kilometrov jeden až dva litre, v prípade nákladných vozidiel je to aj 10 litrov na tisíc najazdených kilometrov,“ hovorí J. Čarný. Bez AdBlue nie je možné naštartovať auto. „Jeho nedostatok by tak mohol paralyzovať prakticky všetky dopravné toky obdobne, ako keby chýbala samotná nafta,“ dodal J. Čarný.

Pod rastúcu cenu AdBue sa podpisuje nedostatok tejto tekutiny. Ten súvisí s ďalšou chemickou výrobou, ktorú firmy zastavili pre vysoké ceny plynu. Pokiaľ sa situácia neupokojí, rast cien AdBlue bude podľa analytikov Coface pokračovať.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: