V decembri vzrástli spotrebiteľské ceny o 1,6 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom tak inflácia stúpla o 0,1 percentného bodu. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


„V najsledovanejšej spomedzi 12 zložiek (odborov) spotrebného koša – v odbore potraviny a nealkoholické nápoje, boli ceny medziročne vyššie len o 0,6 %, čo bolo ovplyvnené práve nižším rastom v odbore potraviny (rast rovnako o 0,6 %). Bola to druhá najnižšia hodnota v roku 2020. Medziročne najvyššie rasty cien sa aj v decembri prejavili najmä v odboroch, ktoré patria k menším v štruktúre výdavkov slovenských domácností, ako napr. v odbore rozličný tovar a služby, hotely a reštaurácie, ako aj zdravotníctvo,“ uviedol Štatistický úrad.

Celkovo sa vlani ceny zvýšili o 1,9 percenta. „Ročná miera inflácie klesla v porovnaní s rokom 2019 o 0,8 p. b. a bola tak najnižšia od roku 2017. Spomedzi 12 zložiek (odborov) spotrebného koša mal vplyv na jej úroveň najmä medziročný pokles cien v odbore doprava, a to predovšetkým z dôvodu zníženia cien pohonných hmôt. Naopak, jej väčšiemu zníženiu zabránili rasty cien v odbore bývanie (elektrina, služby na údržbu a opravu obydlia), rast cien potravín (mäso, ovocie) a v odbore rozličné tovary, služby (osobná starostlivosť),“ informoval Štatistický úrad.