Až 37 percent občanov Slovenska pracuje v inom odbore než v tom, ktorý vyštudovali. Vyplýva to z online prieskumu spoločnosti ResSolution Group pre portál Kariéra.sk. Problém s tým majú hlavne muži a respondenti vo vekovej kategórii 35 až 54 rokov. Takmer polovica z nich pritom pochádza z veľkého mesta a väčšie zastúpenie majú obyvatelia západného Slovenska.


Takmer 52 percent z respondentov uviedlo, že ak by mohli zmeniť svoje rozhodnutie, vybrali by si iný odbor štúdia, než ten, ktorý majú. Z prieskumu vyplýva, že viac ako tretina opýtaných by si dnes vybrala iný odbor štúdia z dôvodu, že ich viac nezaujíma ten, ktorý vyštudovali.

Druhým najčastejším dôvodom, prečo by si opýtaní vybrali iný odbor štúdia, sú nízke platy v odbore, v ktorom pracujú. Problém s tým má takmer 38 percent žien. Najviac ich je vo vekovej kategórii 55 a viac rokov.

Medzi ďalšie dôvody na zmenu odboru štúdia patria nedostatočné uplatnenie v odbore na základe lokality, v ktorej respondenti žijú (22,5 %), málo pracovných príležitostí vo vyštudovanom odbore (19,1 %) a nezaujímavý odbor vzhľadom na aktuálnu situáciu (16,3 %).

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: