Firmy, ktoré združuje Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) vítajú pandemický zákon, ktorý na konci minulého týždňa schválil parlament. Ak sa totiž po novom začne epidemická situácia na Slovensku opätovne zhoršovať, nemusí sa už plošne zatvárať ekonomika. Úrad verejného zdravotníctva bude zohľadňovať aj údaje z digitálneho COVID preukazu.

Vstup do prevádzok môžu úrady po novom povoliť ľuďom, ktorí sa preukážu potvrdením o očkovaní, o prekonaní ochorenia COVID-19 či negatívnym výsledkom testu. Bude to platiť v prípade, že sa epidemická situácia začne opätovne zhoršovať. Firmy preto dúfajú, že vláda sa „poučila z chýb z minulosti“ a vníma škody, ktoré pandémia po sebe zanechala.

Podľa zamestnávateľov si slovenská ekonomika už nemôže dovoliť ďalší celoplošný lockdown. „Zamestnávatelia sú, rovnako ako počas prvej a druhej vlny, pripravení so štátom plne spolupracovať. Dva roky života s pandémiou však dokázali, že len jedno univerzálne riešeni“ nie je ani patent na všetko, a ani osvedčená záruka úspechu,“ povedal prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.

Podľa jeho slov by preto mali odborníci a vláda pri prijímaní protiepidemických opatrení brať do úvahy aj individuálne faktory, ako je práve vakcinácia či vývoj epidemickej situácie v danom región. „Túto možnosť už majú, verím preto, že ju aj skutočne uplatnia,“ uzavrel M. Kiraľvarga.