Kybernetické riziká sú podľa prieskumu Allianz Risk Barometer v roku 2022 najväčšou hrozbou podnikania. Hrozba ransomvérových útokov, únik údajov alebo veľké IT výpadky znepokojujú firmy po celom svete ešte viac ako prerušenie prevádzky či dodávateľského reťazca, prírodné katastrofy alebo pandémia Covid-19. Na výsledky prieskumu upozornila Allianz – Slovenská poisťovňa.

Kybernetické riziká sú na čele rebríčka (44 %) len druhýkrát v histórii prieskumu, prerušenie prevádzky kleslo na druhé miesto (42 %) a prírodné katastrofy oproti minulému roku stúpli na tretie miesto (25 %). Klimatické zmeny sa vyšplhali na svoje najvyššie šieste miesto v histórii (17 %), zatiaľ čo prepuknutie pandémie kleslo na štvrté miesto (22 %).

Allianz
Zdroj tabuľky: Allianz

„Prerušenie prevádzky, ako druhé najväčšie biznis riziko, bude pravdepodobne aj naďalej hlavnou rizikovou témou v roku 2022. Väčšina spoločností sa obáva, že nebudú schopné vyrábať produkty alebo poskytovať svoje služby. V roku 2021 došlo k bezprecedentnej úrovni narušenia spôsobeného rôznymi spúšťačmi. Tento rok sľubuje len postupné uvoľňovanie situácie, aj keď nemožno vylúčiť ďalšie problémy súvisiace s Covid-19,“ konštatuje šéf Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) Joachim Mueller.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: