Aké sú najžiadanejšie povolania? Dokončenú strednú školu požaduje viac ako 61 percent pracovných príležitostí. Akýkoľvek stupeň vysokoškolského vzdelania je podmienkou iba v 20 percentách ponúk. Vyplýva to zo štatistických údajov pracovného portálu Profesia.sk. Spomedzi inzerátov, ktoré vyžadujú aspoň maturitu, je najviac príležitostí v obchode a administratíve.

Stredná škola je žiadaná vo väčšine inzerátov


Štatistiky pracovného portálu potvrdzujú, že Slovensko je predovšetkým krajina stredoškolských pracovných príležitostí. Táto situácia podľa Profesie pretrváva dlhé roky. V roku 2022 je maturita požadovaná vo viac ako 38 percentách ponúk.

Za ňou nasleduje stredoškolské vzdelanie bez maturity, ktoré je podmienkou v zhruba 23 percentách pracovných inzerátoch v tomto roku. Najrozšírenejšie sú ponuky práce na administratívnych pracovníkov a pracovníčky či obchodných zástupcov a zástupkyne.

Najžiadanejšie povolania s maturitou:

Najžiadanejšie povolania
Zdroj: Profesia.sk/najžiadanejšie povolania

„Skutočnosť, že takýchto ponúk je najviac, však zároveň nemusí znamenať dostupné uplatnenie. Pri pozíciách v administratíve či obchode sledujeme, že ide o atraktívne miesta nielen pre ľudí so stredoškolským, ale aj vysokoškolským vzdelaním,“ tvrdí pracovný portál.

To zároveň prináša pomerne veľkú konkurenciu medzi uchádzačmi. Na pracovný inzerát administratívneho pracovníka či pracovníčky zareaguje v tomto roku v priemere 30 ľudí, pri obchodných zástupcoch a zástupkyniach je to zhruba 20 kandidátov či kandidátok.

Firmy majú problém s hľadaním strojárov

Oproti administratíve sú pre uchádzačov s maturitou dostupnejšie pracovné príležitosti v strojárstve, elektrotechnike či v informačných technológiách. V týchto sektoroch majú totiž zamestnávatelia najväčší problém s hľadaním nových zamestnancov s ukončenou maturitou.

„Študovanie technických smerov je preto na Slovensku dôležité nielen na vysokých, ale aj stredných školách. Obzvlášť kľúčový môže byť v prípade stredoškolských odborov výber informačných technológií,“ komentuje štatistiku Profesia.

Najžiadanejšie povolania bez maturity:

Najžiadanejšie povolania
Zdroj: Profesia.sk/najžiadanejšie povolania

Zamestnávatelia majú na Slovensku dlhodobý problém s nedostatkom pracovníkov aj v IT oblasti. Za posledné dva roky pritom počet pracovných príležitostí v tomto sektore výrazne stúpol. V roku 2022 požaduje maturitu až 38 percent inzerátov pre IT sektor.

V prípade pracovných ponúk, ktoré si stanovujú ako podmienku stredoškolské vzdelanie bez maturity, vidíme najviac príležitostí vo výrobe, obchode či doprave, logistike a špedícii.

*Od 1. januára do 14. februára 2022.

(Inzercia)