Inflácia v novembri vystúpila na 5,6 percenta, od začiatku roka je priemerný cenový rast na úrovni 2,9 percenta. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR. Novembrová úroveň zároveň dosiahla 17-ročné maximum, naposledy bola tak vysoko v roku 2004.


Infláciu medziročne najvýraznejšie podporil rast cien potravín o 4,8 percenta, čo je najvyššia hodnota od mája 2020. Druhý najvýznamnejší vplyv na rast cien mala doprava, a to ceny palív. Podľa analytičky WOOD & Company Evy Sadovskej je očakávaná úroveň celoročnej inflácie pre tento rok okolo troch percent.

„Predpokladáme, že tempo zdražovania v decembri ešte zrýchli v prípade potravín a nealkoholických nápojov a to na zhruba päť percent. Počas nasledujúcich mesiacov bude naďalej medziročne drahší tabak, pohonné látky či stavebný materiál,“ hovorí s tým, že v roku 2022 by mali byť drahšie aj energie.

„V roku 2022 tak celková inflácia zrýchli a v priemere by mohla dosiahnuť až päť percent. Strop by mal byť dosiahnutý v prvom štvrťroku 2022 (6 – 7 %) a následne by malo prísť k postupnému spomaľovaniu inflácie,“ dodala E. Sadovská.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: