Inflácia v eurozóne sa v septembri dostala na 13-ročné maximum, keď sa vyšvihla na 3,4 percenta. Aj keď centrálne banky tvrdia, že inflácia je len dočasná, Saxo Bank predpokladá, že tu s nami zostane dlhšie.


„Stále viac dôkazov naznačuje, že inflácia môže mať dlhšie trvanie. Nemá to však veľa spoločného s fiškálnou dominanciou a inflačnými očakávaniami,“ vraví Christopher Dembik zo Saxo Bank. Viaceré faktory, ktoré spôsobili súčasný rast cien, sa podľa neho tak skoro nenapravia.

Aj naďalej podľa Ch. Dembika zostanú úzke miesta v dodávateľskom sektore, ktoré spôsobila pandémia. V mnohých častiach sveta očkovanie napreduje veľmi pomaly a je otázna aj účinnosť očkovacích látok. To môže naštrbiť opravu dodávateľského reťazca.

Ceny môžu naďalej podľa neho ťahať nahor aj „radikálne“ ľavicové politiky, ktoré vynucujú rast miezd. Infláciu môžu ťahať hore aj ESG a zelená infraštruktúra, ktoré si vyžadujú zvýšené náklady, ktoré sa následne premietajú do cien.

Problémom môžu byť aj nedostatočné investície do energetickej infraštruktúry, predovšetkým do fosílnych palív. Ich ceny sa preto zvyšujú.

„Na základe týchto faktorov Saxo Bank očakáva, že vstupujeme do nového makroekonomického režimu poznačeného volatilnou a vyššou infláciou a nižšou ekonomickou aktivitou. Nie je to stagflácia v striktnom slova zmysle, ale vyzerá to veľmi podobne,“ tvrdí Ch. Dembik

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: