Nádej, že vysoká inflácia rýchlo pominie, sa pomaly rozplýva. Saxo Bank tvrdí, že vysoký rast cien tu zostane dlhšie, keďže ide o štrukturálny typ inflácie.


„Infláciu vidíme na vyššom konci historického rozpätia a jedným z dôvodov je nedostatok pracovnej sily, ktorý robí vyššiu infláciu trvalejšou. Nedostatok pracovnej sily tlačí hore mzdy v USA, Spojenom kráľovstve a v Európe na úroveň, akú sme nevideli už niekoľko desaťročí. Týka sa to najmä menej kvalifikovaných profesií s nižším príjmom, akými sú nákladná doprava či služby,“ vraví hlavný akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.

K vysokej štrukturálnej inflácii prispievajú aj komodity. „V roku 2021 sme zaznamenali vyššie ceny vo všetkých sektoroch, vrátane energetiky, kovov, poľnohospodárstva. Poľnohospodárstvo je obzvlášť alarmujúce, pretože jeho ceny boli o viac ako 30 % nad ročným priemerom, a vďaka poveternostným podmienkam je možné, že takéto vysoké ceny budú pokračovať aj v roku 2022,“ vysvetľuje hlavný komoditný stratég Saxo bank Ole Hansen.

Problémom sú aj ceny energií. Vysokým rastom cien plynu je zasiahnutá Európa i Ázia. Najvyššie za posledných niekoľko rokov sú aj ceny plynu. „Liekom na vysoké ceny sú zvyčajne vysoké ceny, pretože stimulujú výrobu a znižujú dopyt. Zelená transformácia však pripravuje pôdu pre ďalší rast cien energií,“ tvrdí O. Hansen.

Preto by sme podľa neho nemali v dohľadnej dobe očakávať pokles cien. „To znamená, že vysoké ceny energií budeme vidieť aj naďalej. A keďže ropa a plyn sú integrálnou súčasťou takmer všetkého, bude to spôsobovať štrukturálne zvyšovanie cien naprieč všetkými sektormi. Stačí sa pozrieť na hnojivá. Kto by si bol v minulosti pomyslel, že nám môžu dôjsť hnojivá?,“ pýta sa O. Hansen.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: