Počet falzifikátov v predajniach ako aj v balíkoch z tretích krajín medziročne klesol o takmer 36 percent. Vyplýva to zo štatistík kontrol žilinského colného úradu. Príslušníci finančnej správy najčastejšie zaistili napodobeniny v kamenných predajniach a balíkoch, ktoré sa dostali na žilinskú vyclievaciu poštu z ázijských krajín.

Klesajúci trend zaznamenávajú colníci už niekoľko období po sebe. Kým za rok 2021 pri záchytoch zaistili takmer 2 000 kusov rôzneho druhu tovaru, rok predtým to bolo o tisíc viac. Okrem iných faktorov sa pod to podľa colníkov podpísali aj častejšie kontroly a opakované informovanie verejnosti hlavne o nežiadúcich vplyvoch na zdravie ľudí.

Napodobeniny sa najviac vyskytli v kamenných predajniach a v balíkoch, ktoré sa dostali na žilinskú vyclievaciu poštu väčšinou z ázijských krajín. Zo zahraničia v poštových zásielkach najčastejšie prichádzala problémová športová obuv, textil a doplnky. V obchodoch to boli aj hračky a galantéria svetoznámych značiek.

Najviac nebezpečných falzifikátov hračiek ako napríklad stavebníc a skladacích kociek, zaistili colníci v obchodoch na Orave a Liptove.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: