Odvetvie cestovného ruchu na Slovensku čaká významná zmena. Tvrdí to spoločnosť Coface, ktorá sa venuje poisteniu pohľadávok firiem. Hoci počas letných mesiacov došlo medziročne k oživeniu, odvetvie hotelov, reštaurácií a kaviarní (HORECA) podľa firmy nedosahuje ani zďaleka výkonnosť spred dvoch rokov.


Podľa generálneho riaditeľaCofaceJána Čarného nie je obsadenosť hotelov okolo 20 percent dlhodobo udržateľná. Reštauráciám a hotelom podľa neho chýbajú aj zahraniční hostia, čo pociťujú najmä hotely v mestách. Reštaurácie tiež bojujú s nedostatkom zamestnancov.

„Niektoré podniky sa prispôsobia novej realite, no mnoho ich z trhu jednoducho zmizne. Či to už bude cestou insolvencií alebo jednoduchým ukončením podnikania, prípadne prechodom vlastníctva do rúk nových investorov, je nateraz ťažké odhadnúť,“ konštatujeJ. Čarný. Insolvencie podľa neho hrozia skôr väčším podnikom, ktoré sa ťažšie prispôsobujú.

Čarný tiež hovorí, že vzhľadom na veľké riziko jesennej vlny pandémie a prípadných nových reštrikcií je pravdepodobná aj hrozba prepúšťania. Letné oživenie bolo príliš slabé na to, aby sa finančná situácia prevádzkovateľov významne zlepšila. Stále nie je jasné, kedy sa obnoví cestovný ruch, dodal šéf Coface.