Napriek tomu, že ekonomika Slovenska by mala v tomto roku vzrásť, očakávané ukončenie podporných opatrení zo strany štátu môže spôsobiť, že sa situácia v likvidite spoločností zhorší. To môže viesť k nárastu insolventnosti. Tvrdí to spoločnosť Coface, ktorá sa zaoberá poistením pohľadávok firiem a manažovaním ich kreditného rizika.


Tempo rastu HDP by podľa odhadov spoločnosti Coface mohlo byť na úrovni 4,3 %. „Nebude však úplne kompenzovať účinky značného ekonomického zhoršenia spôsobeného pandémiou Covid-19. Karanténne opatrenia a najmä lockdown si vyžiadali daň na domácom dopyte, ktorý by podľa našich analytikov Coface mal zostať utlmený aj v roku 2021,“ vraví generálny riaditeľ Coface pre Slovenskú republiku a Česko Ján Čarný.

Firmy sa podľa neho sťažujú na pokles výrobných a obchodných aktivít, pokles objednávok od zákazníkov, no rovnako evidujú aj rast prípadov nesplácania zo strany týchto obchodných partnerov, v dôsledku čoho sa roztáča špirála druhotnej platobnej neschopnosti. Ďalším trendom je nárast počtu dlžníkov, ktorí využili štátom vyhlásenú dočasnú ochranu.

„Ide však na úkor veriteľov takýchto firiem, respektíve aj na úkor poisťovní. Pri firme pod dočasnou ochranou totiž nemožno vykonať exekúciu, takže pokiaľ dlžník nechce hradiť, my ako poisťovňa nemáme možnosť od neho peniaze vymôcť,“ tvrdí Čarný.