V októbri sa zastavil rast maloobchodných tržieb. Napriek tomu medziročne tržby vzrástli o 2,8 percenta, v porovnaní so septembrom klesli o 1,4 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


„Nástup druhej vlny pandémie osekal tržby obchodníkov v oboch jeho hlavných segmentoch – v potravinovom i nepotravinovom. Pokles tržieb však neprechádzal naprieč úplne všetkými odvetviami maloobchodu,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Keďže jesenná vlna pandémie už nebola sprevádzaná panikou, ľudia sa nepredzásobovali a preto nevzrástli ani tržby predajcov potravín.

„V súlade s očakávaniami, ešte výraznejšie ako v maloobchode druhá vlna pandémie (a s ňou spojené reštrikcie) okresala tržby prevádzok v turizme. Tržby stravovacích zariadení v porovnaní so septembrom klesli až o 19,4% (sezónne očistené) a v medziročnom porovnaní sa dynamika ich zmeny preklopila zo septembrového rastu o 3,0% do októbrového mínusu o 17,0%. Tržby ubytovacích zariadení sa v októbri prepadli až o 39,9% (sezónne očistené) a dynamika ich medziročného poklesu sa prehĺbila z -29,4% až na -62,5%,“ povedal Koršňák.