Na pracoviskách budú môcť byť od pondelka (29. november) už len zamestnanci, ktorí sú zaočkovaní, prekonali COVID – 19 alebo sú otestovaní. Ide o opatrenie, ktoré sa rozhodla vláda prijať dočasne na zníženie šírenia pandémie. Rezort ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) už vydal pravidlá pre testovanie zamestnancov. Náklady na testy do výšky päť eur preplatí štát.

Zamestnávatelia sú povinní zabezpečiť dostatočný počet antigénových samotestov ako aj vhodný priestor na testovanie. Výsledky testov nesmú byť staršie ako sedem dní, môže ísť aj o výsledok antigénového samotestu z nosa pod dohľadom autorizovanej osoby. Rovnako môže ísť o testy z mobilných odberových miest (Ag, LAMP a PCR).

Náklady na antigénový samotest budú kompenzované zo strany štátu sumou päť eur na každého otestovaného zamestnanca. Náklady spojené s testovaním budú kompenzované v sume jedného eura na každého otestovaného zamestnanca jedenkrát týždenne. Zamestnávatelia budú môcť žiadať rezort hospodárstva o finančnú náhradu jednorazovo v januári.

Nové pravidlá by mali platiť do konca roka, či nebudú platiť dlhšie závisí od vývoja pandemickej situácie na Slovensku. Od 25. novembra tohto roka tiež celé Slovensko vstúpilo na dva týždne do lockdownu. Zároveň bol na 90 dní vyhlásený núdzový stav, čo okrem iného znamená aj zákaz vychádzania od 5:00 do 1:00 hodiny. Ľudia ale môžu ísť napríklad do banky či potravín.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: