Aké je nemocenské 2025? Ide o dávku, ktorú môžu poberať pracujúci ľudia počas práceneschopnosti (PN). Už viac ako dva roky tiež funguje takzvané elektronická PN. O dávku už teda nežiada pacient, ale všetko za neho vybaví lekár.
Nemocenské sa určuje z hrubej mzdy alebo vymeriavacieho základu. Za prvé tri dni péenky je dávka nižšia, potom sa zvyšuje na zhruba polovicu zárobku. Výška nemocenskej má aj svoju maximálnu hranicu za mesiac, ktorý má 30 dní a tiež 31 dní.
Nemocenské 2025: Kto má na ňu nárok?
Nárok na nemocenské 2025 má:
- zamestnanec,
- povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO),
- dobrovoľne nemocensky poistená osoba a
- osoba, ktorej vznikla dočasná pracovná neschopnosť po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote, ktorá trvá
- maximálne sedem dní,
- alebo osem mesiacov v prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva.
- Dočasnú práceneschopnosť potvrdzuje lekár zdravotníckeho zariadenia, ktorý to musí aj potvrdiť cez ePN.
- Ak je na PN zamestnanec, nemôže počas nemocenskej pracovať. Zaplatenie poistného na nemocenské poistenie zamestnávateľom sa pri ňom nesleduje.
- Ak je na PN dobrovoľne poistený alebo SZČO, musí mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške.
- Dobrovoľne nemocensky poistená osoba si musí platiť nemocenské poistenie 270 dní v posledných dvoch rokoch pred vznikom nároku. Zamestnanec a SZČO majú nárok bez ohľadu na to, ako dlho sú poistení.
- Ak si niekto nárok na nemocenské uplatňuje z viacerých nemocenských poistení, uvedené podmienky musí splniť pri každom z nich.
Nemocenské 2025: Výpočet a maximálna suma
- Dávka sa počíta z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ).
- Pri zamestnancoch je to hrubá mzda, z ktorej platia sociálne odvody. Pri živnostníkoch a dobrovoľne poistených je to vymeriavací základ.
- Pri výpočte dávky sa určí rozhodujúce obdobie, ktorým je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na PN.
- Zjednodušene si môže svoj denný vymeriavací základ každý vypočítať tak, že svoju hrubú mzdu z predchádzajúceho roku vynásobí číslom 12 a výsledok vydelí číslom 365.
- Vypočítajte si výšku nemocenskej na jednoduchej kalkulačke
- Výška nemocenského pri zamestnancovi predstavuje 55 % DVZ alebo PDVZ od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. Od prvého do 10. dňa PN má zamestnanec nárok na náhradu príjmu od zamestnávateľa.
- Výška nemocenského pre SZČO, dobrovoľne poistených a osoby v ochrannej lehote, je od prvého do tretieho dňa PN na úrovni 25 % DVZ alebo PDVZ. Od štvrtého dňa PN je vo výške 55 % DVZ alebo PDVZ.
- Výška nemocenskej má aj svoju maximálnu hranicu, ktorú určuje maximálny denný vymeriavací základ. Určuje sa maximálna možná nemocenská dávka za 30-dňový mesiac a maximálna možná dávka za mesiac, ktorý má 31 dní.
- Maximálna výška nemocenského za prvé tri dni je v roku 2025 v sume 23,50 eura na deň. Od štvrtého dňa je to maximálne 51,72 eura.
- Za 30 dní PN sa vypláca maximálne 1 466,80 eura. V prípade péenky počas 31-dňového mesiaca je najvyššia dávka na úrovni 1 518,50 eura.
- Dávka môže byť aj polovičná, ak sa niekto stal práceneschopným pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok.
Dávka | 2025 |
---|---|
Maximálne nemocenské za 30 dní | 1 466,80 eura |
Maximálne nemocenské za 31 dní | 1 518,50 eura |
Nemocenské 2025: Ako ju vybaviť?
- Ak lekár vystaví dávku elektronicky (ePN), v Sociálnej poisťovni ľudia nemusia podávať osobitnú žiadosť o nemocenskú dávku. Samotné vystavenie ePN lekárom je automaticky považované za žiadosť o dávku, ktorú posúdi a vybaví Sociálna poisťovňa.
- Ak lekár PN vystaví na papierovom tlačive, o dávku musí žiadať poistenec. Nárok si poistenec môže uplatniť v Sociálnej poisťovni podľa svojho bydliska.
- Poistenec vypĺňa II. diel potvrdenia, ktorým si uplatní nárok na nemocenské. Pred jej odoslaním do Sociálnej poisťovne musí vyznačiť, o ktorú dávku žiada. Rovnako musí byť vyplnené a podpísané vyhlásenie poistenca na druhej strane tlačiva.
- Zamestnanec žiada Sociálnu poisťovňu iba vtedy, ak PN trvala viac ako desať dní. Urobí to prostredníctvom svojho zamestnávateľa. Za prvých desať dní si vo firme uplatňuje náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti.