Otvorené obchody cez Veľkú noc nájdu ľudia v tomto roku len počas niektorých dní. Počas určitých dní je totiž zakázané volať do práce ľudí, ktorí predávajú tovar konečnému spotrebiteľovi, alebo robia inú s tým súvisiacu prácu. Maloobchodné prevádzky sú tak počas presne vymedzených dní zatvorené.


Prevádzky tak budú zatvorené cez Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok. Zvyšné dni budú obchody v bežnej prevádzke. Majiteľ sa so zamestnancami na práci počas týchto dní nemôže ani dohodnúť, predávať v obchode ale môže on sám.

Za otvorené obchody cez Veľkú noc sa dajú považovať čerpacie stanice, prevádzky na letiskách, v prístavoch, v zariadeniach hromadnej dopravy a v nemocniciach. Otvorený je aj predaj suvenírov.

Obchody cez Veľkú noc v roku 2023

DeňDátumDeň v týždniObchody
Veľký piatok7. apríl 2023piatokZatvorené
Biela sobota8. apríl 2022sobotaOtvorené
Veľkonočná nedeľa9. apríl 2022nedeľaZatvorené
Veľkonočný pondelok10. apríl 2022pondelokZatvorené
Zdroj: Slov-lex.sk (obchody cez Veľkú noc)

Keď nie sú otvorené obchody cez Veľkú noc na Slovensku, ľudia to riešia aj nákupom v susedných krajinách. Ale aj tam majú podobné pravidlá.

Napríklad v Česku sú otváracie hodiny prevádzok obmedzené, ale iba počas niektorých sviatkov. Rovnako majú pravidlá na to, ktoré obchody musia byť počas vybraných dní zatvorené. Patrí tam aj Veľkonočný pondelok. Ale ľudia si tam nakúpia počas Veľkého piatku a Veľkonočnej nedele.

Podobne, ako na Slovensku, je to napríklad v Maďarsku. Obchody sú tam zatvorené počas Veľkého piatku a Veľkonočného pondelka. Poľsko nepredáva v obchodoch počas Veľkonočnej nedele a Veľkonočného pondelka. Rakúsko má zatvorené len v pondelok.

Obchody cez Veľkú noc
Otvorené obchody cez Veľkú noc nájdu ľudia v tomto roku len počas niektorých dní. (Ilustračné foto: Freepik)

Za sviatok sú príplatky

Sviatky sú dňami, kedy má zamestnanec nárok na nepretržitý odpočinok. Inak povedané, nemusí ísť do práce. Prácu v týchto dňoch môže firma nariadiť len výnimočne a po dohode s odborármi. V deň nepretržitého odpočinku možno ľuďom nariadiť napríklad nevyhnutné práce, ktoré sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch.

Nevyhnutné práce sú napríklad naliehavé opravy, nakladanie a vykladanie, inventúru či uzávierky, záskok za kolegu, prácu v zdravotníctve, pri mimoriadnych udalostiach, práce nevyhnutné na uspokojovanie životných potrieb obyvateľstva, kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat či naliehavé práce v poľnohospodárstve.

Napriek tomu môže zamestnávateľ nariadiť zamestnancovi prácu aj cez sviatok bez ohľadu na to, či si to dohodne s odborármi. Ide však len o práce, ktoré možno nariadiť v dňoch nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni, práce v nepretržitej prevádzke a práce potrebné pri strážení objektov zamestnávateľa.

Ak už niekto musí pracovať aj počas sviatku, dostane mzdový príplatok za prácu. Príplatok za prácu počas sviatku sa počíta ako sto percent priemerného zárobku za hodinu a pri práci na dohodu ako sto percent hodinovej minimálnej mzdy. Pri nepravidelnej práci dostane napríklad dohodár v tomto roku 4,023 eura na hodinu.

Kedy ešte budú zatvorené obchody v roku 2023:

SviatokDátum a deň
Deň vzniku Slovenskej republiky1. január 2023 (nedeľa)
Zjavenie Pána (Traja králi)6. január 2023 (piatok)
Veľký piatok7. apríl 2023 (piatok)
Veľkonočná nedeľa9. apríl 2023 (nedeľa)
Veľkonočný pondelok10. apríl 2023 (pondelok)
Sviatok práce1. máj 2023 (pondelok)
Deň víťazstva nad fašizmom8. máj 2023 (pondelok)
Sviatok sv. Cyrila a Metoda5. júl 2023 (streda)
Výročie SNP29. august 2023 (utorok)
Deň Ústavy Slovenskej republiky1. september 2023 (piatok)
Sedembolestná Panna Mária15. september 2023 (piatok)
Sviatok všetkých svätých1. november 2023 (streda)
Deň boja za slobodu a demokraciu17. november 2023 (piatok)
Štedrý deň*24. december 2023 (nedeľa)
Prvý sviatok vianočný25. december 2023 (pondelok)
Druhý sviatok vianočný26. december 2023 (utorok)
*Na Štedrý deň sú obchody zatvorené od 12:00 hod. (obchody cez Veľkú noc)

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: