Podľa zákona, ktorý bol prijatý ešte v roku 2017, sú obchody počas sviatkov spravidla zatvorené. Inak tomu nebude ani počas Sviatku práce a Dňa víťazstva nad fašizmom, ktoré sú v máji. Celkovo ide takmer o 16 dní v roku, kedy ľudia nájdu väčšinu prevádzok zatvorených.


Do práce je vtedy zakázané volať ľudí, ktorí predávajú tovar konečnému spotrebiteľovi alebo robia inú s tým súvisiacu prácu. Inak povedané, zatvorené sú hlavne maloobchodné prevádzky. Majiteľ sa so zamestnancami na práci počas týchto dní nemôže ani dohodnúť.

Prevádzky tak budú zatvorené aj 1. mája tohto roka počas Sviatku práce a 8. mája tohto roka počas Dňa víťazstva nad fašizmom. Oba tieto dni vychádzajú v roku 2022 na nedeľu. Obchody počas soboty budú otvorené podľa bežných prevádzkových pravidiel.

Obchody počas sviatkov 1. a 8. mája 2022

DeňDátumDeň v týždniObchody
Bežný deň30. apríl 2022sobotaOtvorené
Sviatok práce1. máj 2022nedeľaZatvorené
Bežný deň7. máj 2022sobotaOtvorené
Deň víťazstva nad fašizmom8. máj 2022nedeľaZatvorené
Zdroj: Slov-lex.sk (obchody počas sviatkov)

Pri zákaze predaja počas sviatkov však existujú aj výnimky. Zamestnávateľ môže poslať ľudí do práce napríklad vtedy, ak ide o čerpaciu stanicu, predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach, pri predaji cestovných lístkov či suvenírov. Počas 8. mája a 1. septembra je tiež napríklad dovolený predaj kvetov a 1. novembra je zase dovolený aj predaj predmetov určených na výzdobu hrobu.

Ak si však niekto chce ísť nakúpiť aj počas sviatku, môže to riešiť nákupom v susednom Česku. Otváracie hodiny prevádzok sú ale tiež obmedzené počas niektorých sviatkov. Okrem výnimiek, ktoré platia aj na Slovensku, existuje ešte jedna navyše pre obchody do 200 metrov štvorcových. Obchody počas sviatkov sú tam otvorené napríklad počas Veľkého piatku, Veľkonočnej nedele, 1. mája, 5. júla či 17. novembra. Počas 8. mája sú ale tiež zatvorené.

Obchody počas sviatkov
Podľa zákona sú obchody počas sviatkov spravidla zatvorené. (Ilustračné foto: OC Danubia)

Kedy sú ešte obchody zatvorené v roku 2022

Posledný paragraf v legislatíve, ktorý sa venuje dňom pracovného pokoja, hovorí o presne vymedzených dňoch, kedy ľuďom zamestnávateľ nemôže nariadiť prácu v obchodoch. Inak povedané, zamestnanci v maloobchodnom predaji nemusia ísť do práce 1. a 6. januára, cez Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok, ďalej 1. a 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. a 15. septembra, 1. a 17. novembra, 24. decembra po 12.00 hodine či 25. a 26. decembra.

Zatvorené obchody v roku 2022:

SviatokDátum a deň
Veľký piatok15. apríl 2022 (piatok)
Veľkonočná nedeľa17. apríl 2022 (nedeľa)
Veľkonočný pondelok18. apríl 2022 (pondelok)
Sviatok práce1. máj 2022 (nedeľa)
Deň víťazstva nad fašizmom8. máj 2022 (nedeľa)
Sviatok sv. Cyrila a Metoda5. júl 2022 (utorok)
Výročie SNP29. august 2022 (pondelok)
Deň Ústavy Slovenskej republiky1. september 2022 (štvrtok)
Sedembolestná Panna Mária15. september 2022 (štvrtok)
Sviatok všetkých svätých1. november 2022 (utorok)
Deň boja za slobodu a demokraciu17. november 2022 (štvrtok)
Štedrý deň*24. december 2022 (sobota)
Prvý sviatok vianočný25. december 2022 (nedeľa)
Druhý sviatok vianočný26. december 2022 (pondelok)
Štedrý deň sú obchody zatvorené od 12:00 hod. (obchody počas sviatkov)

Slovensko má tiež celkovo 16 sviatkov a dní pracovného pokoja počas celého roka. Sviatky na Slovensku a dni pracovného pokoja či pamätné dni definuje priamo legislatíva. Celkovo je v zákone šesť štátnych sviatkov, ktoré sa určujú podľa konkrétneho dňa a mesiaca.

Je medzi nimi Deň vzniku Slovenskej republiky, sviatok svätého Cyrila a svätého Metoda, výročie Slovenského národného povstania, Deň Ústavy Slovenskej republiky, Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu a Deň boja za slobodu a demokraciu.

Dátum má priradených aj osem dní pracovného pokoja. Ide o Zjavenie Pána, Sviatok práce, Sedembolestná Panna Mária, sviatok Všetkých svätých, Štedrý deň, Deň víťazstva nad fašizmom a prvý a druhý sviatok vianočný.

Zvyšné dva dni sú dni pracovného pokoja počas veľkonočných sviatkov, ktoré sa dátumovo každý rok menia podľa splnu a rovnodennosti.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: