Otvorené obchody cez Veľkú noc nájdu ľudia v tomto roku len počas niektorých dní. Počas určitých dní v roku je totiž zakázané volať do práce ľudí, ktorí predávajú tovar konečnému spotrebiteľovi alebo robia inú s tým súvisiacu prácu. Maloobchodné prevádzky sú tak počas presne vymedzených dní zatvorené. Majiteľ sa so zamestnancami na práci počas týchto dní nemôže ani dohodnúť.

Tri dni bez obchodu


Prevádzky tak budú zatvorené cez Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok. Zvyšné dni budú obchody v bežnej prevádzke. Predávať v obchode ale môže jeho majiteľ. Za otvorené obchody cez Veľkú noc sa dajú považovať čerpacie stanice, prevádzky na letiskách, v prístavoch, v zariadeniach hromadnej dopravy a v nemocniciach. Otvorený je aj predaj suvenírov.

Zatvorené a otvorené obchody cez Veľkú noc:

DeňDátumDeň v týždniObchody
Veľký piatok15. apríl 2022piatokZatvorené
Biela sobota16. apríl 2022sobotaOtvorené
Veľkonočná nedeľa17. apríl 2022nedeľaZatvorené
Veľkonočný pondelok18. apríl 2022pondelokZatvorené
Zdroj: Slov-lex.sk (otvorené obchody cez Veľkú noc)

Keď nie sú otvorené obchody cez Veľkú noc na Slovensku, ľudia to riešia aj nákupom v susednom Česku. Ale aj u niektorých susedov majú podobné pravidlá. Napríklad v Česku sú otváracie hodiny prevádzok obmedzené, ale iba počas niektorých sviatkov. Rovnako majú pravidlá na to, ktoré obchody musia byť počas vybraných dní zatvorené.


Okrem výnimiek, ktoré platia aj na Slovensku, existuje ešte jedna navyše pre obchody do 200 metrov štvorcových. Obchody sú v Česku zatvorené 1. januára, cez Veľkonočný pondelok, 8. mája, 28. septembra, 28. októbra či 24., 25. a 26. decembra. Ale nakúpia si tam počas Veľkého piatku, Veľkonočnej nedele, 1. mája, 5. júla či 17. novembra.

O niečo viac oddychu ako pracujúci ľudia budú mať študenti a žiaci. Veľkonočný oddych patrí medzi predposledné prázdniny v tomto školskom roku. Do školy sa pre prázdninami naposledy ide 13. apríla tohto roka. Veľkonočné prázdniny sa potom začínajú 14. a končia 19. apríla 2022. Do školy sa potom nastupuje v stredu 20. apríla.

Veľkonočné prázdniny 2022 (dátumy):

PrázdninyPosledný deň v školeTermín prázdninZačiatok vyučovania
Veľkonočné13. apríl 2022 (streda)14. apríl– 19. apríl 202220. apríl 2022 (streda)
Zdroj: MINEDU (otvorené obchody cez Veľkú noc)

Za sviatok sú príplatky

Sviatky sú dňami, kedy má zamestnanec nárok na nepretržitý odpočinok. Inak povedané, nemusí ísť do práce. Prácu v týchto dňoch môže firma nariadiť len výnimočne a po dohode s odborármi. V deň nepretržitého odpočinku možno ľuďom nariadiť napríklad nevyhnutné práce, ktoré sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch.

Nevyhnutné práce sú napríklad naliehavé opravy, nakladanie a vykladanie, inventúru či uzávierky, záskok za kolegu, prácu v zdravotníctve, pri mimoriadnych udalostiach, práce nevyhnutné na uspokojovanie životných potrieb obyvateľstva, kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat či naliehavé práce v poľnohospodárstve.

Napriek tomu môže zamestnávateľ nariadiť zamestnancovi prácu aj cez sviatok bez ohľadu na to, či si to dohodne s odborármi. Ide však len o práce, ktoré možno nariadiť v dňoch nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni, práce v nepretržitej prevádzke a práce potrebné pri strážení objektov zamestnávateľa.

Ak už niekto musí pracovať aj počas sviatku, dostane mzdový príplatok za prácu. Príplatok za prácu počas sviatku sa počíta ako sto percent priemerného zárobku za hodinu a pri práci na dohodu ako sto percent hodinovej minimálnej mzdy. Pri nepravidelnej práci dostane napríklad dohodár v tomto roku 3,58 eura na hodinu.

Kedy ešte budú zatvorené obchody v roku 2022:

SviatokDátum a deň
Veľký piatok15. apríl 2022 (piatok)
Veľkonočná nedeľa17. apríl 2022 (nedeľa)
Veľkonočný pondelok18. apríl 2022 (pondelok)
Sviatok práce1. máj 2022 (nedeľa)
Deň víťazstva nad fašizmom8. máj 2022 (nedeľa)
Sviatok sv. Cyrila a Metoda5. júl 2022 (utorok)
Výročie SNP29. august 2022 (pondelok)
Deň Ústavy Slovenskej republiky1. september 2022 (štvrtok)
Sedembolestná Panna Mária15. september 2022 (štvrtok)
Sviatok všetkých svätých1. november 2022 (utorok)
Deň boja za slobodu a demokraciu17. november 2022 (štvrtok)
Štedrý deň*24. december 2022 (sobota)
Prvý sviatok vianočný25. december 2022 (nedeľa)
Druhý sviatok vianočný26. december 2022 (pondelok)
Štedrý deň sú obchody zatvorené od 12:00 hod. (otvorené obchody cez Veľkú noc)