Slovenská legislatíva chráni zamestnancov viacerými spôsobmi. Jedným z nich je oddychový deň počas sviatkov a dní pracovného pokoja. Prináša to so sebou aj iné dôsledky ako napríklad zatvorené obchody.


Firmy totiž počas týchto dní väčšinu ľudí do práce poslať nemôžu. Týka sa to aj zamestnancov obchodov. Výsledkom je takmer 16 dní v roku, kedy ľudia nájdu väčšinu prevádzok zatvorených.

Cez sviatok sa (ne)pracuje

Zákonník práce nastavuje zamestnávateľom a zamestnancom jasné pravidlá. V prípade sviatkov a dní pracovného pokoja hovorí, že do práce nemusí ísť každý a väčšina pracujúcich má oddychový deň. Existujú síce výnimky, ale tie sú definované tak, že sa napríklad na zamestnancov v bežných obchodoch nevzťahujú.


Dni pracovného pokoja sú podľa zákona dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni. Rovnako ide aj o sviatky, ak ich legislatíva nedefinuje inak. Keď už niekto ide do práce aj počas sviatku, dostane príplatok. Zamestnanec vtedy za hodinu zarobí sto percent svojej priemernej hodinovej mzdy navyše.

Firma ale môže zamestnancom počas týchto dní nariadiť prácu napríklad len po dohode s odborármi. Môže ísť aj o nevyhnutné činnosti, ktoré sa nemôžu vykonávať počas bežného pracovného dňa. Ide napríklad o opravy, nakladanie či vykladanie tovaru, kŕmenie zvierat, práce v kritickej infraštruktúre a podobne.

Zákon tiež hovorí, že počas sviatku môže zamestnávateľ ľuďom nariadiť len také práce, ktoré možno nariadiť v dňoch nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni, práce v nepretržitej prevádzke a práce potrebné pri strážení objektov zamestnávateľa.

Prečo sú zatvorené obchody

Posledný paragraf v legislatíve, ktorý sa dňom pracovného pokoja venuje, tiež hovorí o presne vymedzených dňoch, kedy ľuďom zamestnávateľ nemôže nariadiť prácu v obchodoch. Dokonca sa s nimi na tom nemôže ani dohodnúť. Zákon hovorí o práci, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác.

Inak povedané, zamestnanci v maloobchodnom predaji nemusia ísť do práce 1. a 6. januára, cez Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok, ďalej 1. a 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. a 15. septembra, 1. a 17. novembra, 24. decembra po 12.00 hodine či 25. a 26. decembra. Aj v týchto prípadoch ale existujú výnimky.

Zamestnávateľ môže poslať ľudí do práce napríklad vtedy, ak ide o čerpaciu stanicu, predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach, pri predaji cestovných lístkov či suvenírov. Dovolený je aj predaj kvetov 8. mája, 1. septembra a predaj kvetov a predmetov určených na výzdobu hrobu 1. novembra.

Zatvorené obchody
Zatvorené obchody sú až 15 a pol dňa v roku. (Ilustračné foto: Freepik)

Kedy sú zatvorené obchody

Počas bežného roka tak ide celkovo o 15 a pol dňa, kedy sú zatvorené obchody. Najbližšie budú maloobchodné prevádzky zatvorené 17. novembra, kedy bude sviatok Deň boja za slobodu a demokraciu. V tomto roku to vychádza na stredu.

Potom ľudí čakajú zatvorené obchody tri dni za sebou až počas Vianoc. Zákaz celodenného predaja ale neplatí len na Štedrý deň, kedy môžu byť obchody otvorené až do obeda. Ľudia si vtedy ešte robia posledné nákupy pred tým, ako sa do obchodu dva dni nedostanú.

Zoznam dní, kedy sú zatvorené obchody

SviatokDátum a deň
Deň vzniku Slovenskej republiky1. január 2021 (piatok)
Zjavenie Pána (Traja králi)6. január 2021 (streda)
Veľký piatok2. apríl 2021 (piatok)
Veľkonočná nedeľa4. apríl 2021 (nedeľa)
Veľkonočný pondelok5. apríl 2021 (pondelok)
Sviatok práce1. máj 2021 (sobota)
Deň víťazstva nad fašizmom8. máj 2021 (sobota)
Sviatok sv. Cyrila a Metoda5. júl 2021 (pondelok)
Výročie SNP29. august 2021 (nedeľa)
Deň Ústavy Slovenskej republiky1. september 2021 (streda)
Sedembolestná Panna Mária15. september 2021 (streda)
Sviatok všetkých svätých1. november 2021 (pondelok)
Deň boja za slobodu a demokraciu17. november 2021 (streda)
Štedrý deň*24. december 2021 (piatok)
Prvý sviatok vianočný25. december 2021 (sobota)
Druhý sviatok vianočný26. december 2021 (nedeľa)
*Na Štedrý deň sú obchody zatvorené od 12:00 hod.

Nákup u susedov

Niektorí ľudia riešia zatvorené obchody na Slovensku nákupom v susedných štátoch. Ale aj u niektorých susedov majú podobné pravidlá. Napríklad v Česku sú otváracie hodiny prevádzok obmedzené, ale iba počas niektorých sviatkov. Rovnako majú pravidlá na to, ktoré obchody musia byť počas vybraných dní zatvorené.

Okrem výnimiek, ktoré platia aj na Slovensku, existuje ešte jedna navyše pre obchody do 200 metrov štvorcových. Prevádzky tam nájdu ľudia zatvorené 1. januára, počas Veľkonočného pondelka, 8. mája, 28. septembra, 28. októbra či 24., 25. a 26. decembra. Ale nakúpia si počas Veľkého piatku, 1. mája, 5. júla či 17. novembra.

Inak to zase môže byť pri návšteve Rakúska alebo Poľska. Za rakúskymi hranicami napríklad ľudia bežne nakúpia počas Veľkého piatku, ale cez Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok sú zatvorené obchody. Do Poľska sa napríklad neoplatí ísť nakupovať v nedeľu. Predaj je tam vtedy úplne zakázaný od začiatku vlaňajška.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: