Európska centrálna banka dnes podľa očakávaní znížila základnú úrokovú sadzbu o 0,25 percentného bodu na 3,4 percenta. Urobila tak v reakcii na klesajúcu infláciu v eurozóne.

„Najnovšie inflačné údaje poukazujú na rovnomerné pokračovanie procesu dezinflácie. Na výhľad vývoja inflácie tiež majú vplyv nedávne nečakane nízke ukazovatele hospodárskej aktivity. Podmienky financovania zároveň zostávajú reštriktívne,“ povedala prezidentka ECB Christine Lagardová.

ECB podľa nej očakáva, že inflácia síce v nasledujúcich mesiacoch vzrastie, ale v priebehu budúceho roka klesne na cieľovú úroveň dvoch percent. „Domáca inflácia zostáva vysoká vzhľadom na naďalej zvýšené tempo rastu miezd. Zároveň sa očakáva ďalšie postupné zmierňovanie tlaku nákladov práce, ktorého vplyv na infláciu majú do istej miery tlmiť zisky,“ povedala Ch. Lagardová.

Centrálni bankári sú podľa nej odhodlaní zabezpečiť návrat inflácie na úroveň dvoch percent v strednodobom horizonte. „Menovopolitické sadzby budeme udržiavať na dostatočne reštriktívnej úrovni dovtedy, kým to bude nevyhnutné na dosiahnutie tohto cieľa. Pri určovaní primeranej úrovne a dĺžky trvania reštrikcie sa budeme naďalej riadiť aktuálnymi údajmi a rozhodnutia budeme prijímať priebežne, zo zasadania na zasadanie,“ dodala Ch. Lagardová.

Makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš vraví, že pokles úrokových sadzieb pre spotrebiteľov sa skôr ako od sadzieb ECB odvíja od vývoja ceny tzv. „dlhých peňazí“ na trhu a zároveň od rizikovej prirážky Slovenska. „Teda aj na úrokové sadzby bude v konečnom dôsledku výrazne vplývať to, ako sa dokáže financovať štát,“ uviedol.

Vývoj úrokových sadzieb na úveroch ale aj vkladoch podľa neho závisí od širších trhových očakávaní, pričom finančné trhy v posledných týždňoch posunuli svoje očakávania smerom k rýchlejšiemu uvoľňovaniu utiahnutej menovej politiky. „Aj aktuálne zníženie sadzieb bolo na finančných trhoch očakávané a je teda už v cenách zväčša zapracované, dopad bude opäť viac viditeľný pravdepodobne najmä na kratších viazanostiach,“ tvrdí M. Kočiš.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: